Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin üniversite öğrencisi olan çocuklarını algılamaları
  1. Tez No: 72540
  2. Yazar: MİNE ASENA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
74 BOLUM V ÖZET YARGI VE ÖNERİLER Özet Birey, doğumdan ölümüne kadar çok hızlı bir gelişim ve değişim gösteren özel bir varlıktır. Gerek sosyal yaşamdaki gerekse teknolojik alanlardaki gelişme ve değişmeler bu süre içerisinde bireyin benliğini oluşturmasında, kendisini nasıl algıladığım, başkalarının kendisini nasıl algıladığım öğrenmesinde; örneğin fiziksel özelliklerini, bireysel düşüncelerini, duygularını, değer yargılarını, gelecekle ilgili beklentilerini, tutum ve davranışlarım geliştirmesinde çok etkili olmaktadır. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamalarının arasındaki farkın, eğer varsa ne düzeyde olduğunu bulmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan denekler ; Ankara İli merkezindeki değişik üniversitelerde okuyan yaşlan 18-25 arasında 25 kız ve 25 erkek üniversite öğrencisi ve onların Lise veya üniversite mezunu olan anneleri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan toplam 100 denek seçkisiz olarak seçilmiştir.75 Betimsel bir araştırma olan bu çalışmada, araştırma grubunun benlik algılarının saptanmasında Giessen Testinin“Ben”formu üniversite öğrencilerine,“O”formu annelerine uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamalarının arasındaki farkın olup olmadığım belirlemek için ilişkisiz t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda ; 1- Giessen Testi“Sosyal-Uyum”Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. c. Kız öğrencilerin kendilerini algılama düzeyleri ile annelerin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. d. Erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılama düzeyleri ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 2- Giessen Testi“Dominant-Bağımh”Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.76 c. Kız öğrencilerin kendilerini algılama düzeyleri ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. d. Erkek öğrencilerin kendileri algılama düzeyleri ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 3- Giessen Testi“Kontrol-Kontrolsüz”Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. c. Kız öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. d. Erkek öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 4- Giessen Testi“Hipomanik-Depresif ' Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.77 c. Kız öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. d. Erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktur. 5- Giessen Testi ”Açıklık-Kapalılık“ Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. c. Kız öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. d. Erkek öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasmda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 6- Giessen Testi ”Sosyal Güç-Sosyal Güçte Şüphe" Alt Testinde : a. Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamalarında 0 anlamlı bir fark bulunmamıştır. b. Üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasmda anlamlı bir fark bulunmamıştır.78 c. Kız öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. d. Erkek öğrencilerin kendilerini algılamaları ile annelerinin onları algılamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yargı Bu araştırma sonucunda aşağıdaki yargılara varılmıştır. 1- Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin kendilerini algılamaları boyutunda Giessen testinin altı alt testinde de anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2- Kız öğrencilerin kendilerini algılama düzeyleri ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında Giessen testini üç alt testinde farklılıklar bulunmuştur. Kız öğrenciler kendilerini sıra ile dominant, kontrolsüz, depresif algılarken; anneleri onları sıra ile orta noktada dominant, kontrollü ve hipomanik algılamışlardır. Giessen testinin diğer üç alt testinde (Sosyal - Uyum, Açıklık-Kapalılık ve Sosyal Güç-Sosyal Güçte Şüphe) anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3- Erkek öğrencilerin kendilerini algılama düzeyleri ile annelerinin onları algılama düzeyleri arasında Giessen testinin üç alt testinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Erkek öğrenciler kendilerini sıra ile orta noktaya yakın, uyumlu, dominant ve biraz depresif algılarken; anneleri onları sıra ile çok uyumlu, biraz bağımlı ve hipomanik algılamışlardır. Giessen testinin diğer üç alt testinde (Kontrol-Kontrolsüz, Açıklık-Kapalılık ve Sosyal Güç-Sosyal Güçte Şüphe) anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT An individual is a very special being in rapid progress and change from birth to death. During this process, in parallel with the changes in technology and social life, the individual developes his/her own self-concept by making judgements between what s/he perceives of her/himself and what is perceived of her/himself by the others in such respects as physical characteristics, personal opinions, emotions, moral values, future expectations, attitudes and behaviour. This study is conducted to find out to what extend the difference, if any, between the perception of the students self by the student her/himself and by the student's mother affects the student's self concept. The sample of the study is the randomly selected 25 girls and 25 boys being 18-25 yeears of age, studying at various universities in Ankara and having mothers who are either lycee or university graduates, which 100 subjects in total. In this empirical study, Giessen Test (which was developed at Giessen University in Germany) is used for descriptive means. The“I”form of the test is administrated to the students and the“S/He”form to the mothers. The difference between two datas detected by means of unrelated t-Test. The findings are as follows :98 1- In“Social Adjustment”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self. b. No significant difference is found between the students ( both male and female ) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. Significant difference is found between the female students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student herself and by her mother. d. Significant difference is found between the male students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student himself and by his mother. 2- In“Dominant-Recessive”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self. b. No significant difference is found between the students ( both male and female) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. Significant difference is found between the female students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student herself and by her mother.99 d. Significant difference is found between the male students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student himself and by his mother. 3- In“Controlled-Uncontrolled”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self. b. No significant difference is found between the students ( both male and female) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. No significant difference is found between the female students and their mothers with respect to perception of student's self by the student herself and by her mother. d. No significant difference is found between the male students and their mothers with respect to perception of student's self by the student himself and by his mother. 4- In“Hypomanic-Depressive”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self.100 b. No significant difference is found between the students ( both male and female) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. Significant difference is found between the female students and their mothers with respect to perception of student's self by the student herself and by her mother. d. No significant difference is found between the male students and their mothers with respect to perception of student's self by the student himself and by his mother. 5- In“Introvertness-Extrovertness”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self. b. No significant difference is found between the students ( both male and female) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. No significant difference is found between the female students and their mothers with respect to perception of student's self by the student herself and by her mother. d. No significant difference is found between the male students and their mothers with respect to perception of student's self by the student himself and by his mother.101 6- In“Social Status and Doubt In Social Status”Subtest : a. No significant difference is found between male and female students with respect to their perception of their own self. b. No significant difference is found between the students ( both male and female) and their mothers with respect to perception of the student's self by the student her/himself and by the mother. c. No significant difference is found between the female students and their mothers with respect to perception of student's self by the student herself and by her mother. d. No significant difference is found between the male students and their mothers with respect to perception of student's self by the student himself and by his mother.102 In short, 1- No significant difference is found between male and female students with respect to their perceptions of their own selves in any of the 6 subtests. 2- Significant difference is found between female students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student herself and by her mother in each of the 3 subtests. Female students are found to perceive themselves successively as dominant, out of control and depressive while their mothers are found to perceive them as dominant, in control and hypomaniac. No significant difference is found in the remaining 3 subtests, which are“Social Adjustment, Introvertness - Extrovertness, Social Status and Doubt In Social Status”. 3- Significant difference is found between the male students and their mothers with respect to the perception of the student's self by the student himself and by his mother in each of the 3 subtests. Male students are found to perceive themselves successively as moderately adjusted, dominant and a little depressive while their mothers are found to perceive them as highly adjusted a little recessive (dependent) and by hypomaniac. No significant difference is found between them in any of the remaining 3 subtests, which are“Controlled-Uncontrolled, Introvertness- Extrovertness, Social Status and Doubt In Social Status”. 4-Mothers of the female students perceive their own daughters as dominant and in control while those of the male students perceive their own sons as a little depressive (dependent) and out of control.