5-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarının benlik algıları ile ekran maruziyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-perception and screen exposure of preschool children aged 5-6 years
  1. Tez No: 725445
  2. Yazar: FATMA TOPAL CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİRE OCAK KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada 5-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarının benlik algıları ile ekran maruziyetleri arasındaki ilişkiyi açıklamak amaçlanmıştır. Çalışmada benlik algısı ve ekran maruziyeti arasındaki ilişki ve değişkenlerin sosyodemografik özelliklerden etkilenme durumu incelenmiştir. Araştırmada amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli kullanılarak değişkenler arası ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini Manisa ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda öğrenim gören 5-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocukları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 5-6 yaşında 235 okul öncesi dönem çocuğu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak DeMoulin Çocuklar İçin Benlik Algısı Ölçeği, Ekran Maruziyeti Anketi ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Kurum, öğretmen ve veliden alınan izinler dahilinde DeMoulin Benlik Algısı Ölçeği çocuklara araştırmacı tarafından birebir uygulanmıştır. Ekran Maruziyeti Anketi ve Demografik Bilgi Formu ebeveynler tarafından çocuklara yönelik olarak doldurulmuştur. Verilerin analizi; bağımsız değişkenlerin iki kategorili olduğu durumlarda Bağımsız Gruplarda t Testi, bağımsız değişkenlerin üç veya daha fazla kategoriye sahip olduğu durumlarda ise ANOVA kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda çocuklarda benlik algısı ile ekran maruziyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ekran maruziyeti düşük olan çocukların benlik algılarının yüksek, ekran maruziyeti yüksek olan çocukların benlik algılarının düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca ekran maruziyeti orta olan çocukların da yüksek benlik algısında yoğunluk kazandığı görülmektedir. Dijital ekranlarla 24 aydan önce karşılaşma durumu ile benlik algısı ve ekran maruziyeti düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the relation between self-perceptions of a group of pre-school period children of 5-6 years of age and the time they are exposed to spend in front of the screen. In this study, the relationship between self-perception and screen exposure and the variables that were affected by the items selected from the screen exposure questionnaire and by sociodemographic characteristics have been analyzed . In accordance with the purpose of the study, the relationship between the variables was examined via employing relational scanning model. The study comprises preschool children of 5-6 years of age who are studying in public and private schools in Manisa that are affiliated to the Ministry of National Education. The sample group of the study consists of 235 preschool children who are 5-6 years of age who have been determined by simple random sampling method, which is one of the probability sampling methods. In this research, DeMoulin Self-Perception Scale for Children, Screen Exposure Questionnaire and Demographic Information Form have been used to collect required data. Having been permitted by the institution, the teacher and the parent, the DeMoulin Self-Perception Scale has been applied by the researcher to the children on one-to-one basis. Screen Exposure Questionnaire and Demographic Information Form has been filled by parents regarding their children. In order to analyze the data, the t-test have been applied for the independent variables that had two categories and ANOVA has been applied for the independent variables that had three or more categories. A significant relationship between self-perception of the children and screen has been exposure observed at the end of the research. It has been observed that children with low level of screen exposure have higher levels of self-perceptions whereas children with high level of screen exposure have lower levels of self-perceptions. In addition, it has been determined that children with moderate level of screen exposure also gain intense high levels of self-perceptions. A significant relationship has been detected between that have encountered with digital screens before 24 months and states of self-perception and screen exposure.