2. düzey pandemi yoğun bakımda laboratuvar ve yoğun bakım skorlama sistemleriyle COVİD-19 hastalarının prognozunu tahmin etme
Prediction of the prognosis of COVID-19 patients with laboratory and intensive care scoring systems in A level 2 pandemic intensive care
- Tez No: 725444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, DR. YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada birincil olarak; Covid-19 tanısı alan, pnömoni ve solunum yetmezliği gelişmesi sebebiyle non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanmak üzere 2. düzey pandemi yoğun bakıma yatırılan hastalarda, hali hazırda genel yoğun bakımlarda kullanılmakta olan skorlama sistemlerinin (APACHE II, SAPS II, MPM II) hastalık prognozunu ve 30 günlük mortalitesini öngörme başarısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak; bakılan laboratuvar parametrelerinin prognozu tahmin etmedeki katkıları araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Pandemi Yoğun Bakım' da Kasım 2020-Nisan 2021 tarihlerinde Covid-19 tanısı ile tedavi gören hastaların verileriyle retrospektif olarak yapılan bir çalışmadır. Hastalar hayatta kalanlar ve ölenler olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların yoğun bakıma kabulündeki verileriyle hesaplanan Basitleştirilmiş Akut Fizyoloji Skoru (SAPS) II, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE) II ve Mortalite Tahmin Modeli (MPM) II skorları ve kan tetkiklerinin mortalite ile ilişkisi değerlendirildi. Değerlendirmede Mann-Whitney U Testi, Örneklem T Testi, Ki-Kare Testi, Fisher Testi kullanıldı. Etki düzeyi ROC eğrisi, tek ve çok değişkenli lojistik regresyon ile araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya %67.1'i erkek, %32.9'u kadın toplam 170 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 62.7±14, hastaların 30 gün içinde ölüm oranı %52.9 idi. YBÜ mortalite risk skorlarının doğruluğunu belirlemek için ROC analizi yapıldı ve üç skorun da analizinde p < 0,001 anlamlı olarak sonuçlandı. YBÜ risk skorlarının tümü tek değişkenli regresyon analizinde önemli mortalite öngörücüleriydi. Ölüm ile ilişkili risk faktörleri arasında yaş, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı vardı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this study, primarily; In patients diagnosed with Covid- 19 and admitted to the 2nd level pandemic intensive care unit for non-invasive mechanical ventilation due to the development of pneumonia and respiratory failure, it is aimed to evaluate the success of the scoring systems (APACHE II, SAPS II, MPM II) currently used in general intensive care units in predicting the disease prognosis and 30-day mortality. Secondly; The contribution of the laboratory parameters examined in predicting the prognosis was investigated. MATERIALS AND METHODS: This is a retrospective study conducted with the data of patients who were treated with the diagnosis of Covid-19 between November 2020 and April 2021 in the Health Sciences University Istanbul Fatih Sultan Mehmet Health Application and Research Center Pandemic Intensive Care. Patients were divided into two groups survivors and deceased. The Simplified Acute Physiology Score (SAPS) II, Acute Physiology and Chronic Health Assessment (APACHE) II, and Mortality Prediction Model (MPM) II scores were calculated from the data of the patients admitted to the intensive care unit, and the correlation of blood tests with mortality was evaluated. Mann-Whitney U Test, Sample T-Test, Chi-Square Test, and Fisher Test were used in the evaluation. The effect level was investigated by ROC curve and univariate and multivariate logistic regression. RESULTS: A total of 170 patients, 67.1% male and 32.9% female, were included in the study. The mean age of the patients was 62.7±14 years, and the mortality rate within 30 days was 52.9%. ROC analysis was performed to determine the accuracy of ICU mortality risk scores, and p < 0.001 was significant in the analysis of all three scores. All ICU risk scores were significant predictors of mortality in univariate regression analysis. Risk factors associated with death included age, hypertension, and coronary artery disease.