Sınıf öğretmenlerinin girişimcilik özellikleri ile karar verme beceri düzeylerinin belirlenmesi: Ordu ili örneği
Determination of entrepreneurial characteristics and decision-making skill levels of class teachers: Ordu province example
- Tez No: 725493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmenlerinin girişimcilik özellikleri ile karar verme becerilerinin cinsiyet, eğitim durumu ve hizmet süresi değişkenleri açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini Ordu ilinde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak“Girişimcilik Ölçeği”ve“Melbourne Karar Verme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda sınıf öğretmenlerinin girişimcilik özellikleri ile karar vermede özsaygı düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Girişimcilik özelliklerinin cinsiyet bağlamında erkek öğretmenler lehine, eğitim durumu bağlamında lisansüstü eğitime sahip öğretmenler lehine ve hizmet süresi bağlamında çok deneyimli öğretmenler lehine anlamlı farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Karar verme becerisinde ise karar vermede özsaygı düzeyinin cinsiyet bağlamında erkek öğretmenler lehine, eğitim durumu bağlamında lisansüstü eğitime sahip öğretmenler lehine anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiş fakat hizmet süresi bağlamında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca girişimcilik ölçeğinin tüm alt boyutları arasında aynı yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmış ve karar verme ölçeği özsaygı alt boyutu ile kaçıngan karar verme ve erteleyici karar verme stilleri arasında ters yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada girişimcilik özelliklerinin karar verme becerileri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bundan sonraki yapılacak olan çalışmalarda girişimcilik özelliklerinin farklı becerilerle olan ilişkisi incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the entrepreneurial characteristics and decisionmaking skills of classroom teachers in terms of gender, educational status and length of service. The sample of the study consists of classroom teachers working in Ordu. In the study, the survey model, which is one of the quantitative research methods, was adopted and the“Entrepreneurship Scale”and“Melbourne Decision Making Scale”were used as data collection tools. The obtained data were analyzed through the SPSS package program. As a result of the study, it was determined that the entrepreneurial characteristics of the classroom teachers and their self-esteem levels in decision making were high. It has been determined that entrepreneurial characteristics show significant differences in favor of male teachers in terms of gender, in favor of teachers with postgraduate education in terms of educational status, and in favor of highly experienced teachers in terms of length of service. In decision-making skills, it was determined that the level of self-esteem in decisionmaking showed significant differences in favor of male teachers in terms of gender and in favor of teachers with postgraduate education in terms of educational status, but no significant difference was found in terms of length of service. In addition, it has been determined that there are same-directional significant relationships between all sub-dimensions of the entrepreneurship scale, and an inversely significant relationship between decision-making self-esteem and avoidant decision-making and procrastinating decision-making styles among the decisionmaking scale sub-dimensions. In future studies, the relationship between entrepreneurship characteristics and different skills can be examined.