Fen tabanlı girişimcilik eğitimi rehber materyallerinin geliştirilmesi, uygulanması ve etkilerinin değerlendirilmesi
Development, implementation and evaluation of the effects of science-based enterprise education guidance materials
  1. Tez No: 927444
  2. Yazar: DURMUŞ YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Temel eğitim seviyesinde girişimcilik eğitimi, öğrencilere girişimci özelliklerin kazandırılması sürecidir. Girişimcilik eğitimi kapsamında fen tabanlı olarak geliştirilecek modüller, materyaller, etkinlikler ve uygulamalar, fen bilimleri öğretmenlerine rehberlik edebilecek somut bir örnek uygulama olması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı fen tabanlı girişimcilik eğitimi öğretmen ve öğrenci modüllerinin geliştirilmesi, uygulanması, fen bilimleri öğretmenleri ve 7. sınıf öğrencileri üzerindeki yansımalarının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve fenomenografik desen kullanılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak fen bilimleri öğretmenlerine kendi derslerinin içine girişimcilik eğitimini entegre etmeye yönelik eğitim verilmiştir. Bunun için fen tabanlı girişimcilik eğitimi öğretmen modülleri tasarlanmış ve uygulanmıştır. Dört modülden oluşan öğretmen eğitimi haftada iki ders saati (her bir ders saati 50 dk) olmak üzere dört haftada toplam sekiz ders saatinde (400 dk) tamamlanmıştır. Sonrasında söz konusu eğitimi tamamlayan öğretmenlerin de katılımıyla 7. sınıf öğrencileri için fen tabanlı girişimcilik eğitimi öğrenci modülleri tasarlanmıştır. 7. sınıfın 1. ünitesi olan Güneş Sistemi ve Ötesi / Dünya ve Evren ünitesinin Uzay Araştırmaları konusunu girişimcilik eğitimi ile bütünleştirerek öğretmek üzere dört adet modül hazırlanmıştır. Hazırlanan modüller öğretmen eğitimi modüllerini alan öğretmenler tarafından kendi öğrencilerine uygulanmıştır. Öğrenci modüllerinin uygulanması 11 hafta toplam 26 ders saati (her bir ders saati 40 dk) sürmüştür. Çalışmada dört fen bilimleri öğretmeni ve 7. sınıf düzeyindeki 15 öğrenciden nitel veriler toplanmıştır. Çalışmada veriler fen bilimleri öğretmenleri için öğretmen eğitimi öncesi, öğretmen eğitimi sonrası ve öğrenci eğitimi sonrası olmak üzere görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. 7. sınıf öğrencileri için veriler öğrenci eğitimi öncesi ve sonrası olmak üzere görüşmeler ile öğrenci eğitimi modüllerinin uygulandığı süreçte öğretmenleri tarafından onlar hakkında tutulan günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara dayalı olarak fen tabanlı girişimcilik eğitimi modüllerinin fen bilimleri öğretmenlerinin bilişsel girişimcilik becerileri, girişimcilik eğitimindeki temel kavramlar ve fen kavramlarını girişimcilik eğitimi ile bütünleştirebilmeye yönelik özyeterlilikleri üzerinde olumlu yansımaları olduğu sonucuna varılabilir. Ayrıca geliştirilen modüllerin 7. sınıf öğrencilerinin girişimci özellikleri (akademik risk alma, yaratıcılık, yenilikçilik, fırsatları tanıma ve değerlendirme ve takım çalışması) üzerinde olumlu yansımaları olduğu söylenebilir. Çalışma kapsamında geliştirilen fen tabanlı girişimcilik eğitimi öğretmen modüllerinin hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen eğitiminde kullanılması, öğrenci modüllerinin ise öğretmenler ve araştırmacılar tarafından kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Enterprise education at the basic education level is the process of gaining entrepreneurial characteristics. Within the scope of enterprise education, modules, materials, activities and applications to be developed on a science-based is very important in terms of being a concrete example application that can guide science teachers. The aim of this study is to develop, implement, implement, science-based enterprise education teacher and student modules, and evaluating the reflections on science teachers and 7th grade students. For this purpose, qualitative research approach was adopted and phenomenographic pattern was used. In this study, firstly, science teachers were trained to integrate enterprise education into their own courses. For this, Science-based Enterprise Education Teacher Modules were designed and applied. Teacher training consisting of four modules was completed at a total of eight courses (400 minutes) in four weeks, two course hours (each course hours of each lesson) a week. Afterwards, science -based enterprise education student modules were designed for 7th grade students with the participation of the teachers who completed this training. Four modules have been prepared to teach the subject of space research by enterprise education of the Solar System and Beyond / World and Universe unit, which is the 1st unit of the 7th grade. The modules prepared were applied to their students by teachers who received the teacher training modules. The application of student modules lasted 26 weeks (each course hours and 40 min). In the study, qualitative data were collected from four students in four science teachers and 15 students in 7th grade level. In the study, the data were collected for science teachers before teacher training, after teacher education and after student training. The data for the 7th grade students, the interviews, before and after the student education and the student education modules, were collected by their teachers through the logs held by them. Content analysis technique was used in the analysis of the data. Based on the findings obtained in the study, it can be concluded that science-based enterprise education modules have positive reflections on the self-cognitive entrepreneurship skills of science teachers, the basic concepts and science concepts in enterprise education with enterprise education. In addition, it can be said that the modules developed have positive reflections on the entrepreneurial characteristics of the 7th grade students (academic risk taking, creativity, innovation, recognition and evaluation of opportunities and teamwork). Science-based Entterprise Education Teacher Modules developed within the scope of the study should be used in pre-service and in-service teacher training and the use of student modules by teachers and researchers.