Sınıf öğretmenlerinin girişimcilik becerilerine yönelik bilişsel yapılarının ve görüşlerinin incelenmesi
An investigation of classroom teachers' cognitive structures and views on entrepreneurship skills
  1. Tez No: 994997
  2. Yazar: ESMA ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 3. ve 4. sınıflarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin girişimcilik becerilerine yönelik bilişsel yapılarının ve görüşlerinin incelenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan özel durum yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, kelime ilişkilendirme testi (KİT) ve çizim testine katılan toplam 110 sınıf öğretmeni ile bu uygulamalar sonucunda belirlenen ve görüşmeye katılmayı kabul eden 15 gönüllü sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak çizim testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araçlar aracılığıyla öğretmenlerin girişimcilik becerisine ilişkin bilişsel yapıları ve uygulama sürecine yönelik görüşleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz teknikleriyle incelenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin girişimcilik becerisini önemli gördüklerini ancak uygulama sürecinde öğretim programı, öğretmen yeterlikleri, öğrenci özellikleri ve fiziki koşullar gibi çeşitli sınırlılıklarla karşılaştıklarını göstermiştir. Sonuç olarak, girişimcilik becerisinin ilkokul düzeyinde daha etkili biçimde kazandırılabilmesi için öğretim programlarının geliştirilmesi, öğretmenlerin bu alandaki yetkinliklerinin artırılması ve fiziki koşulların iyileştirilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, öğretim programlarına girişimcilik becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalı etkinlikleri içeren kazanımların eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the cognitive structures and views of classroom teachers working in the 3rd and 4th grades of primary schools regarding entrepreneurship skills. In this study, the case study method, one of the qualitative research methods, was employed. The study was conducted with a total of 110 classroom teachers who participated in the word association test (WAT) and the drawing test, and 15 volunteer classroom teachers who were identified as a result of these applications and agreed to participate in the interviews. The drawing test and a semi-structured interview form were used as data collection tools. Through these tools, teachers' cognitive structures related to entrepreneurship skills and their views on the implementation process were determined. The data obtained were analyzed using content analysis and descriptive analysis techniques. The findings revealed that teachers consider entrepreneurship skills important; however, they encounter various limitations in the implementation process such as the curriculum, teacher competencies, student characteristics, and physical conditions. As a result, it was concluded that in order to enable entrepreneurship skills to be acquired more effectively at the primary school level, curricula should be improved, teachers' competencies in this field should be enhanced, and physical conditions should be improved. In this direction, it is recommended that learning outcomes including practical activities aimed at developing entrepreneurship skills be added to the curricula.