Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi
The Court of first instance of the European Communities
- Tez No: 72550
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Avrupa Toplulukları ilk Derece Mahkemesi (ATİDM) Avrupa Toplulukları yargı sistemi içerisinde yakın bir tarihte yerini almış, ilk derecede yargılama yapmakla görevli bir Mahkemedir. Bu çalışmada Mahkemenin kurulma nedenleri, oluşumu (teşkilâtı), yargılama yetkisi, yargılama usulü ve kararlarına karşı başvuru yolu incelenmiştir. ATİDM'nin kuruluşu, özellikle ATAD'ın iş yükünde giderek oluşan artış nedeniyle gündeme gelmiştir, ilk önceleri sadece Topluluk ile Topluluk çalışanları arasındaki davalara bakması dönüşülen Mahkemenin, kurulması yolunda en ciddi adım Avrupa Tek Senedi ile AET-Antlaşmasına 168 a maddesinin eklenmesidir. Bundan sonra 24 Ekim 1988 tarihli AT Bakanlar Konseyi Kararı ile Mahkeme resmen kurulmuştur. Yetki alanı ilk başta Topluluk ile çalışanları arasındaki davalar, gerçek kişi ve şirketlerce açılan rekabet davaları ve bazı kömür-çelik davaları ile sınırlı tutulan ATİDM, 1993 ve 1994 yılında yapılan değişikliklerin ardından bugün, yukarıdaki dava türlerine ek olarak anti- damping, devlet yardımları, ticaretin korunması tedbirlerine ilişkin davalar ile tazminat davaları bakımından da ilk derecede yargılama yetkisine sahiptir. Mahkemenin yetkilerindeki en önemli sınır önkarar başvuruları ile Üye Devletler ve Topluluk Organlarınca açılan davalardır. Mahkemenin yargılama usulüne ilişkin kurallar, ATAD Statüsü ve 1991 'de yürürlüğe giren ATİDM Usul Kuralları içerisinde yer almaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse söz konusu usûl, ATAD yargılama usulü ile büyük ölçüde benzeşmektedir. AET-A m.168a'ya göre, ATİDM kararlarına karşı temyiz yolu da açıktır. Mahkeme kararı sadece hukuki noktalardan temyiz edilebilir. Bu karar, ATAD tarafından bozularak ATİDM'ye geri gönderilebileceği gibi, yapılan inceleme yeterli ise karara da bağlanabilir. Topluluk hukuk düzeninde yer alan gelişmeler, süreç içerisinde ATİDM'nin yetki alanının genişleyebileceğine ilişkin sinyaller vermektedir. Her ne kadar bir ucu siyasi değerlendirmelere bağlı bu gelecek hakkında tahminde bulunmak kolay değil ise de, Mahkemenin gelecekte Üye Devletler ve Topluluk Organları tarafından açılan davalarda da yetkili hale gelmesi olasılığı gündemdedir. Belki de gelişmeler, ATAD'ın Topluluk hukuk düzeninde“anayasal”bir mahkeme olma niteliğinin saydamlaşmasına daha belirgin bir hal alacaktır. Sonuç olarak mevcut durumun tam olarak oturmadığı, yakın sayılabilecek bir gelecekte önemli değişikliklerin oluşabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Court Of First Instance Of The European Communities (CFI) is a new court, established to hear and determine at first instance, in 1988. In this paper, the requirements for a new court in Community legal order and the composition of the court, the field of competition, procedure and the appeal against the decisions of CFI are searched. The need for a court of first instance was recognized especially for the increasing workload of Court Of Justice Of The European Communities. Though the first thought was to establish a special staff tribunal, the important steps about this way, proved to be different. The first one was amending a new article, 168a, to the EEC Treaty with the entry into force of the Single European Act. Then the decision of the Council of the European Communities establishing a court of first instance was adopted on 24 October 1988. By this Decision, CFI was competent about staff cases, competition cases which were brought by natural or legal persons exept Member States and Community institutions and some coal and steel cases. With the amendments in 1993 and 1994, now the court is competent about these cases in addition to the ones written above. Actions brought by natural or legal persons relating to measures protect trade, dumping and subsidies, also actions for damages. However it is expressly provided that the Court Of First Instance, shall not have jurisdiction to hear and determine preliminary rulings and for actions brought by Member States and Community Institutions. The rules about procedur of the court are written in the Statute of Court Of Justice and CFI Rules Of Procedure, entered into force in 1991. Basically the procedure before the CFI is the same as before the Court Of Justice. Article 168a of the EEC Treaty provides for a right of appeal to the Court Of Justice“on points of law only”. The Court of Justice may quash the decision or give a new decision about the case if the inquirement is sufficient. New discussions on Community law give some signals about enlarging Jurisdiction of CFI. However this is attached to political considerations, it is a propability for the Court, to have Jurisdiction about actions brought by Member States and Community Instutions. May be this will be possible only after the Court of Justice becomes an“institunal”court. As a conclusion, no one denies that the positions are not fixed yet and in the longer term it will be possible to enlarge Jurisdiction. T.C. fİISEİİüüETIİ II