Bir iletişim aracı olarak tiyatro: 2000'li yıllardan günümüze tiyatromuzda kimlik temsilleri
Theatre as a communication instrument: Identity representations in our theatre from the 2000's to the present
  1. Tez No: 725529
  2. Yazar: GÜL SEVGİ KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İlkellerdeki kökenlerinden itibaren seyirciyle doğrudan iletişim kuran bir sanat olan tiyatro, bir iletişim aracı olarak değerlendirilmiş, tiyatral iletişimin ilk adımı olan metinler bu bağlamda incelenmiştir. Dramatik içerik ve tiyatral bu noktada birbirinden ayrılmaktadır. Tiyatral içerik, dramatik içerikten yola çıkarak kendi mesajını oluşturan, tiyatroyu kolektif kılan noktadır. Günümüzde, özellikle klasik metinler, yepyeni tiyatral içeriklere dönüşebilmekte, yepyeni mesajlar üretebilmektedir. Bu dinamik yapı içinde, dramatik içerik mesajın üretildiği ya da çeşitlendiği noktada hala bir kaynak görevi görmektedir. Tiyatral iletişimin çıkış noktası olarak konumlandırabileceğimiz metin gerek değişerek, gerek mesajı üreterek, bu iletişimin önemli bir adımını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 2000 sonrası oyun yazarlarının, oyunlarında kullandığı kimlik temsilleri incelenmiştir. Uzun yıllar bir kimliği inşa etmekte araç olarak kullanılmış olan tiyatro, postmodernizmle birlikte, bir inşadan çok temsil aracı olarak kullanılmıştır. Günümüzde oyun yazarları, yargılayıcı olmaktan uzak bir üslup içerisinde, toplumdaki her kimliği seyirciyle tanıştırma amacı gütmektedirler. Toplumsal eşitsizlikler çerçevesinde, dezavantajlı olan bireyler ise özellikle oyunlarda kendine yer bulmaktadır. Kadın olmak, LGBTİ+ birey olmak, erkek olmak, uğradıkları eşitsizlikler ekseninde aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Theater, till its roots in primordial, has been an art form which communicates with audience, perceived as a medium of communication and the texts, as a first step to this theatrical communication, has been analyzed in such context. Dramatical content and the theatrical one start to diverge from this point on. Theatrical content begins from the dramatical content and creates its own massages, becoming the turning point of making theater a collective endeavor. Today, especially classic texts can be formed into new theatrical contents, creating new messages. Within this dynamic structure, dramatical content is still a source for creating new messages or diversifying the existing ones. Text as a starting point of theatrical communication, either by changing or by creating a message, forms an important step in this communication. In this thesis, identity representations in plays of playwrights after 2000 has been analyzed. Theater, being a tool for constructing identities for so long, with postmodernism begins to become more of a representation tool rather than a constructing one. Today, playwrights aim to introduce every identity in the society to audience, staying away from judgementalism. Within the framework of social inequality, especially disadvantageous individuals find a place in the plays. Being a woman, a man or an LGBTI+ is presented on an axis of suffered inequalities.