The role of the state and the transformation of Ukrainian political elite in the resurrection of ethnic conflict: Euro-maidan and the civil war in post-Soviet Ukraine
Etnik çatışmanın oluşumunda devlet ve siyasal elitin rolü: Euro-maıdan ve Sovyet sonrası Ukrayna'da iç savaş
- Tez No: 725530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, Sovyet-Sonrası Ukrayna coğrafyasında etno-siyasal çatışmaların oluşumunda siyasal elitin dönüşümünü ve devletin rolünü ele almaktadır. Bu bağlamda, bu araştırma, öncelikli olarak yerel ve ulusal Rus eliti ile Rus azınlıklar hususunda, Ukrayna siyasal elitinin devlet kademesinde mevcut etno-siyasal tutumunun, Ukrayna Krizi'nin sözde barışçıl gösterilerden, görünürde etnik bir çatışmaya evrilmesinde nasıl bir rol oynadığını sorgulamayı amaçlamaktadır. İkincil olarak bu çalışma, Sovyet-Sonrası Ukrayna'da kapitalizmin restorasyonunun, yeni oluşan yönetici sınıfla birlikte, Ukrayna toplumundaki siyasal ve etnik kutuplaşmaya nasıl etki ettiği sorusuna yanıt aramaktadır. Tüm bunlar ışığında, bu tez, Sovyet Sonrası Ukrayna coğrafyasında etnosiyasal çatışmanın ve milliyetçiliğin dirilişiyle ilgili şu sonuçlara ulaşmıştır: İlk olarak, Euro-Maidan sürecinin Güneydoğu Ukrayna ile Batı/Orta Ukrayna arasındaki etno-siyasal ayrışmaya etkisinin bir sonucu olarak, bir çok araştırmacının iddia ettiğinin aksine günümüz Sovyet-Sonrası Ukraynası, artık yurrtaşlığa dayalı milliyetçiliği (civic) benimseyen bir devlet olarak sınıflandırılamaz. Brubaker'ın ''üçlü bağ'' ve ''millileştirici devletler'' modeli temelinde, Donbass bölgesinde, millileştirici/yeniden etnikleştirici Maidan-Sonrası Ukrayna devleti ile Rus azınlık arasında devam eden iç savaş, Ukrayna'yı, çekirdek milliyet ile ülkenin en büyük azınlık nüfusunu oluşturan etnik Rus azınlığın arasındaki sınırların bulanık olduğu bir ülke olarak tanımlamayı artık imkansız hale getirmiştir. İkinci olarak, Euro-Maidan'ın hemen sonrasında, Ukrayna devletinin yoğun ve şiddetli bir ''millileştirme'' sürecine girişmesi, Kırım, Doğu ve Güney Ukrayna'da yaşayan Rus-dilli azınlığın ayrılıkçı istemini tetiklemiş, neticesinde Ukrayna'nın parçalanmasının yolunu hazırlamıştır. Son olarak, bu çalışma göstermektedir ki, Novorossiya halkları, sadece baskıcı Kiev rejiminden ayrılıp kendi cumhuriyetlerini kurarak tam bir özgürleşmeye varmayı başaramamışlardır: Bugün Novorossiya cumhuriyetlerinin cephe hatlarındaki ilerici güçlerin varlığına rağmen, Donetsk ve Luhansk'daki halk cumhuriyetlerinin yönetimleri, Rus milliyetçisi/şovenist söylemler ve anayasal düzenlemeler yoluyla sürekli olarak gerici ve sağ/muhafazakar ideolojilerini hakim kılmayı, yönetimsel düzeyde bu yollarla Novorossiya'daki ilerici güçleri tasfiye etmeyi amaçlayan Rus yanlısı milliyetçi elitlerin egemenliği altında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of the Ukrainian political elite and the state in the resurrection of ethno-political conflicts in post-Soviet Ukraine. It firstly investigates how Ukrainian political elite's management of existing ethno-political stance on the state level has caused the evolution of Ukrainian crisis from so called peaceful protests to a seemingly ethnic conflict. Secondly, it answers the question how newly emerging ruling class during the post-Soviet transition period has affected the political and ethnic polarization in Ukraine. The thesis comes to following conclusions: Firstly, as a result of Maidan process and its impacts on ethno-political separation between Eastern and Western Ukraine by 2014, contemporary post-Soviet Ukraine can no longer be classified as a civic state to the contrary some scholars' claims. The ongoing civil war between nationalizing/re-ethnicizing post-Maidan Ukrainian state and pro-Russian political elites in the Donbass generated an unbreachable drift between the titular nation and Russian minority in today's Ukraine. Secondly, post-Euro-Maidan ''nationalizing'' process caused the break-up of Ukraine through triggering separatist demands of Russian-speaking minorities living in Crimea, Eastern and Southern Ukraine, namely Novorossiya today. And thirdly, the peoples of Novorossiya could not reach a successful secession from the tyrant Kiev regime to form an independent republic since the administrations of self-proclaimed Donetsk and Luhansk People's Republics are heavily under dominancy of pro-Russian nationalist elites despite the presence of progressive forces in Novorossiya today. These pro-Russian elites spread their reactionary and right-wing chauvinist/nationalist ideologies, discourses and regulations to hold down the progressive forces at governmental level.