İzmir'deki kadın dernekleri'nin toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıkları: Sosyal medya paylaşımları
The awareness of women's associations in İzmir on gender equality: Social media posts
- Tez No: 725533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SONGÜL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cinsiyet temelli ayrımcılık, toplumsal yaşamda kadınları çok yönlü eşitsizliğe ve dayatmalara maruz bırakmaktadır. Feminist politika, kadının, insan hakları ve cinsiyet eşitliği zemininde, devletlerin politika yapma noktasında ve üretilen politikaların uygulanabilirliği üzerinde etken bir rol üstlenir. Sivil Toplum Kuruluşları, demokrasi, dayanışma, toplumsal cinsiyet ve insan hakları savunuculuğu yönüyle kadınların bireysel olarak güçlenmelerinde ve boyun eğmeleri beklenen sınırlara meydan okumalarında katalizör görevi görür. Dijitalleşen dünyada, medya ve internet ağı, ana hedefi daha geniş çevrelere ulaşmak olan STK'lar için eşsiz araçlardır. Derneklerin düzenlediği veya sponsor olduğu etkinlikler, onların vizyon ve misyonlarının yansımasıdır. Kadın derneklerinin bazı aktiviteleri, toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren nitelikte olabilmektedir. Bu çalışmada, İzmir'de faaliyet gösteren sosyal medyada görünürlüğü yüksek olan, hak ve savunuculuk türünde faaliyetlerde bulunan otuz üç kadın derneğinin 2019 Mart ayı ile 2020 Mart ayı arasındaki bir yıllık süreçte, Facebook hesaplarından yaptıkları gönderiler toplumsal cinsiyet eşitliği ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender-based discrimination subjugates women to multi-dimensional inequalities and impositions. Feminist politics plays an active role on human rights and gender, government's policy making and feasibility of those policies. On the sense of democracy, solidarity, gender and advocacy on human rights, non-governmental organizations (NGOs) act as a catalyst for women to get empowered and challenge the boundaries they are expected to abide by. In the digitalized world, media and the web are excellent means for NGOs whose main aim is to reach wider spheres of influence. Events organized and sponsored by associations are the reflections of their missions and visions. Some activities of associations can have the quality to reinforce gender roles. In this study, Facebook posts shared between March 2019 -March 2020 by thirty-three rights and advocacy associations with high visibility on social media, operating in Izmir, have been analyzed in the light of gender equality.