Vergi hukukunda gecikme faizi
Overdue interest in tax law
- Tez No: 725536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son yüzyılda hakim olan sosyal refah devleti anlayışı dolayısıyla devletin üstlenmiş olduğu görevleri artmış ve kamu hizmetlerine olan ihtiyaç büyümüştür. Devle-tin, kamu hizmetlerini devamlı ve düzenli bir şekilde yerine getirilebilmesi için bu hizmetlerin karşılığını teşkil eden vergi, resim, harç vb. kamu alacaklarının belirlenen süreler içerisinde ve en kısa zamanda tahsili önem arz etmektedir. Bu yüzden devlet, alacaklarının tahsilini sağlamak ve vergi kayıplarını önlemek için birtakım uygulamalar getirmiştir. Gecikme faizi, vergi alacağının değerini korumaya yönelik önlemlerden biri olup, tahakkukun kısmen veya tamamen engellemesi sebebiyle devletin uğradığı mali kaybı tanzim etme amacı bulunmaktadır. Ayrıca vergisini zamanında beyan ederek tahakkuk ettiren ve vadesinde ödeyen mükellefler ile vergisini zamanında beyan etmeyerek veya eksik beyan ederek tahakkukta gecikmeye sebep olan mükellefler arasındaki eşitsizliği gidermek amacıyla da alınmaktadır. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 112. maddesinde hüküm altına alınan gecikme faizi, mükellefin vergi matrahını eksik bildirmesi veya hiç bildirmemesi durumunda zamanında tahakkuk ettirilmeyen veya eksik tahakkuk ettirilen verginin sonradan ikmalen, resen ve idarece tarh edilmesi halinde uygulanmaktadır. Vergi hukukunda gecikme faizi haricinde çeşitli faiz ve benzeri düzenlemeler de bulunmaktadır. Bu durum, uygulamada karışıklığa neden olabilmektedir. Tez çalışmasında, gecikme faizinin vergi alacaklarına uygulanan diğer faiz ve benzeri düzenlemelerden farklılığı kanuni düzenlemeler, doktrin ve yargı kararları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the understanding of the social welfare state prevailing in the last cen-tury, the duties undertaken by the state have increased and the need for public servi-ces has grown. In order for the state to perform its public services continuously and regularly, taxes, duties, fees which constitute the equivalent of these services, it is important that public receivables are collected within the specified periods and as soon as possible.Therefore, the state has introduced some practices to ensure the col-lection of its receivables and to prevent tax losses. The overdue interest is one of the measures to protect the value of the tax claim, and it has the purpose of arranging the financial loss suffered by the state due to the partial or complete prevention of the accrual. It is also taken in order to eliminate the inequality between taxpayers who declare and accrue their tax on time and pay on due date, and taxpayers who cause delay in accrual by not declaring their tax on time or by declaring it incompletely. The overdue interest, which is stipulated in Article 112 of the Tax Procedure Law No. 213, is applied if the tax that is not accrued on time or incompletely accrued is levied by the administration, later on, if the taxpayer has not reported the tax base incomple-tely or not at all. In tax law, besides the overdue interest, there are various interest and similar regulations. This situation can cause confusion in practice. In the thesis study, the difference of overdue interest from other interest and similar regulations applied to tax receivables has been tried to be explained within the framework of legal regulations, doctrine and judicial decisions.