Dünya'da ve Türkiye'de belgesel ve haber fotoğrafının temelleri: Örnek olay Ara Güler
Documentary and news photography in the world and in Turkey; case study: Ara Güler
  1. Tez No: 72554
  2. Yazar: ŞEYDA SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
LXXXV1 Sever, Şeyda, Dünyada Ve Türkiye'de Belgesel Ve Haber Fotoğrafının Temelleri Örnek Olay : Ara Güler, Yüksek Lisans Tesi, Danışman: Prof. Dr. Erol Mutlu, 115 s.-LXXXVI ÖZET Bu çalışmanın konusu belgesel fotoğraf ile haber fotoğrafının birbirlerinden ayrıldıkları noktalar ve foto-muhabiri olarak Ara Güler' dir. Belgesel fotoğraf ve haber fotoğrafı çoğu zaman birbirinin yerine kullanılan iki kavramdır. Haber fotoğrafları belgesel fotoğrafın bir alt türü gibi ele alınır. Bu yaklaşımda belge ve belgesel kavramları birbirine karıştırılmaktadır. Haber fotoğrafları belge niteliği taşırlar ancak hepsi belgesel fotoğraf değildir. Haber fotoğrafı ve belgesel fotoğrafının özellikleri birbirinden farklıdır. Haber fotoğrafı belgesel fotoğraftan farklı olarak haber niteliği taşır, kısa ömürlüdür, çoğunlukla günlük gazete ya da kısa periyotlu dergilerde yayınlanır. Haber fotoğrafında fotoğrafı çekilen olay ön planda olmalıdır, olayı çok açık ve çarpıcı bir şekilde yansıtabilmelidir. Bu nedenle haber fotoğrafında estetik değerler ikinci plandadır. Belgesel fotoğrafta ise estetik değerler daha çok öne çıkar. Belgesel fotoğraf daha uzun ömürlüdür; kısa sürede tüketilip unutulmaz. Toplumsal koşulların değiştirilmesi amacıyla tarihte çok yoğun olarak kullanılmıştır. Belgesel fotoğraflar konularını spesifik bir olaylardan almazlar. İçerdikleri konular daha uzun solukludur, bir mesaj taşımalıdır. Mesaj taşımayan fotoğraf bir belge olmanın ötesine geçemez. Belgesel fotoğraf okura çağının olaylarını, insanların yaşamlarını geleceğe taşıyan belgeler sunar ancak bunu yaparken sadece sunmaz aynı zamanda konuşur. Ara Güler'in fotoğrafları belgesel fotoğrafın Türkiye'deki en iyi örneklerindendir. Güler haber fotoğraftan da çekmiştir ancak bu fotoğraflarda belgeselci yaklaşımın derin etkisi görülür. Fotoğraflarında, tanınmış kişilerin sıradışı yaşantıları ya da beklenmedik olaylar yerine sıradan insanlar üzerine yazılmış sade ama şiirsel öyküler vardır.
Özet (Çeviri)
LXXXVII ABSTRACT The aim of this research is to find out and describe the differences between documentary photography and photojournalism. In order to define these differences we have examined the works of Ara Güler who defines himself as a photojournalist. Documentary photographs and photojournalism as terms are being used in place of one another. Moreover, photojournalism is defined as part of Documentary Photography. However, we believe eventhough their aims and approach to photography are similar to each other, documentary photography and photojournalism should absolutely be defined separately. Documentary Photography must convey messages that separate it from portraits, landscape and street scenes such as Atget's work. They are more like a Document rather than example of Documentary Photography. Documentary photography and photojournalism are the witnesses and record keepers of the world around us. But, in documentary photography these events usually have more general meanings as opposed to photojournalism. Photojournalism is more involved in specific events and characters. News photographs must carry formal news value. Documentary photographs do not always have formal news value. The subjects of news photography are unusual, unexpected, unpredictable, intense, and is concerned with the elite people or a nation and so on. However, documentary photographers choose their subject more often among regular people and regular events. They do not shock us with something unusual or violent. Works of Ara Güler are some of the best examples for documentary photography approach in Turkey. Even though he calls himself a photojournalist, his works show us that he is more like a documentary photographer than being a photojournalist. ^jsssasa