Sağlık turizminde etik ihlaller
Ethical violations in health tourism
  1. Tez No: 725585
  2. Yazar: ASLI KAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye sağlık alanında sahip olduğu alt yapısı sayesinde medikal turizmde önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye'de gerek devletin çeşitli ekonomik teşvikleri gerekse özel sağlık kuruluşlarının yatırımları ile sağlık turizmi son yıllarda oldukça gelişmiştir. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi ile Türkiye'nin sağlık turizmi sektöründeki yeri belirlenmiş ve bu bağlamda sağlık turizminde ortaya çıkan ve çıkması muhtemel etik ihlaller belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sağlık, turizm, sağlık turizmi kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde; etik, etik yaklaşımlar ve kuramlar, etik kavramının tarihsel gelişimi, tıp etiği ve tıp etiği kodları incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise sağlık turizminde gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel etik ihlaller tıp etiği kodları bağlamında incelenmiştir. Uluslararası hastaların dil ve kültür farklılığının hasta haklarının ihlalinde önemli bir faktör olduğu, özellikle aydınlatma, kişisel verilerinin muhafazası ve mahremiyet, sağlık hizmetlerinin fiyatlandırmasında adalet ilkesi en fazla ihlale konu olabileceği ve bunlara bir de sağlık turizminin önemli bir paydaşı olan aracı kurumlar da eklenince ihlallerin daha da artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to its infrastructure in the field of health, Turkey is among the leading countries in medical tourism. In Turkey, health tourism has developed considerably in recent years with various economic incentives of the state and investments of private health institutions. In this study, Turkey's place in the health tourism sector was determined with the qualitative research method, and in this context, ethical violations that emerged or could occur in health tourism were tried to be determined. The study consists of three parts. In the first part, the concepts of health, tourism and health tourism are given. In the second part; ethics, ethical approaches and theories, historical development of the concept of ethics, medical ethics and medical ethics codes are examined. In the third part, ethical violations that occur and likely to occur in health tourism are examined in the context of medical ethics codes. The language and culture difference of international patients is an important factor in the violation of patient rights, especially the principle of enlightenment, protection of personal data and privacy, and the principle of fairness in the pricing of health services, and when the intermediary institutions, which are an important stakeholder of health tourism, are added to these, the violations are even greater. concluded that it will increase.