Adam Smith ve piyasa ekonomisi kuramı
Adam Smith and free market theory
- Tez No: 725587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geçmişten günümüze piyasa ekonomileri ve ekonomi teorileri tartışmalara sebebiyet vermiştir. Piyasa ekonomisinin tanımına ve işlevine yönelik eleştirilerin yoğunlaştığı bu günlerde Adam Smith'in düşüncelerini, teorilerini hatırlamak ve piyasa ekonomisinin hayatımızdaki yerini ve önemini daha iyi anlamamızı sağlamak amacıyla bu çalışma ortaya konulmuştur. Bu tez; metin çözümlemesi ve tarama üzerine bir derleme çalışmasıdır. Ana kaynağımız“Ulusların Zenginliği”eseridir. Ulusların Zenginliği eseri: Ekonomik önermelerin yanı sıra felsefe, stokastik matematik, sosyoloji ve zenginliğin ortaya çıkışı ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Tez içerik olarak: Piyasa Ekonomisi, Büyüme Teorisi, İşbölümü, Görünmez El Teorisi ve Emek - Değer Teorisi, Faiz kavramı ile birlikte para kavramının ortaya çıkışı ve süreçlerini içermektedir. Smith'in piyasa ekonomisi hakkında düşünceleri ve farklı dönemsel ideolojiler ile ilgili detaylı bilgilere bu çalışmada yer verilmiştir. Bu tez: İşbölümü kavramı ve işbölümü olgusunun yol açtığı yenilikler ve kişisel kazanç kavramları çerçevesinde piyasa ekonomisini şekillendiren ve düzenli işlemesini sağlayan sistem kurallarını açıklamak amacıyla ortaya konulmuştur. Smith'in düşüncelerinin evrensel olduğu ve birçok teorisinin geçerliliğini günümüzde sürdürdüğü bu tez çalışmasında ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, market economies and economic theories have caused controversy. This study has been put forward in order to remember Adam Smith's thoughts and theories and to better understand the place and importance of the market economy in our lives in these days when criticisms of the definition and function of the market economy are intensified. This thesis; It is a compilation study on text analysis and scanning. Our main source is the work“The Wealth of Nations”. The Wealth of Nations provides important information on philosophy, stochastic mathematics, sociology and the emergence of wealth, as well as economic propositions. The thesis includes: Market Economy, Growth Theory, Division of Labor, Invisible Hand Theory and Labor - Theory of Value, the emergence and processes of the concept of money along with the concept of interest. Smith's thoughts on the market economy and detailed information about different periodical ideologies are given in this study. This thesis has been put forward in order to explain the system rules that shape the market economy and ensure its regular functioning within the framework of the concept of division of labor and innovations caused by the phenomenon of division of labor and personal gain. It is stated in this thesis that Smith's thoughts are universal and that many of his theories continue to be valid today.