Pulmoner arter akım distribüsyonunun yaşa ve cinsiyete bağlı değişimi: Kardiyak manyetik rezonans akım çalışması
Age and gender variation of pulmonary artery current distribution: cardiac magnetic resonance current study
- Tez No: 725624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SANEM DERELİ BULUT, PROF. DR. YAŞAR BÜKTE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kardiyak Magnetik Rezonans Faz Kontrast Görüntüleme yöntemi ile normal popülasyonda Pulmoner arter kan akım dağılımının yaş ve cinsiyete bağlı değişip değişmediğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında yaşları 20-60 arasında toplam 62 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılar ilk olarak yaşlarına göre iki gruba ayrıldı (grup 1: 20-40 yaş, grup 2: 40-60 yaş). Ardından her grup cinsiyete göre ikiye ayrıldı (grup 1A, 1B ve grup 2A, 2B). Mediasten ve kalbe yönelik rutin MR sekıansları (True Fast Imaging with Steady State Free Precession, kalbe yönelik kısa aks (SA), 4 oda, 2 oda ve 3 oda CİNE sekans) sonrası Çıkan aorta, Ana Pulmoner Arter (MPA) ile sağ PA ve sol PA'e yönelik Faz kontrast görüntüleme yapıldı. Elde edilen faz kontrast (PC) imajlar üzerinde her bir arter için akım hızı, ileri akım, geri akım ve net ileri akım volümü ile gradient hesaplandı. Bu verilerle her iki pulmoner arter için distribüsyon oranı hesaplandı. Ölçümler eş zamanlı olarak iki radyolog tarafından yapıldı. Bulgular: Faz kontrast sekans değerlendirmesinde; Aort ve MPA net akım değeri ile Grup 1 arasında güçlü ve pozitif yönlü korelasyon saptandı (Çıkan Aort için r:0,86, p0,05). RPA/LPA distribüsyon oranı ile Grup 1 arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0,05). RPA/LPA distribüsyon oranı ile Grup 2 arasında istatistiksel olarak orta dereceli ve pozitif yönlü korelasyon saptandı (r:0,42, p0,05). Sonuç: PC- CMR kullanarak pulmoner kan akımının, her iki akciğere dağılım oranını net bir şekilde ve girişimsel bir işleme gerek duyulmadan ölçülebilmektedir. Pulmoner kan akımı oranı akciğer ve kalp ile ilgili fonksiyonel bilgilendirme sağlar. Populasyondaki normal oranın bilinmesi, bu hastalıkların erken dönemde fark edilebilmesine imkan sağlar.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate whether the pulmonary artery blood flow distribution in the normal population changes depending on age and gender with Cardiac Magnetic Resonance Phase Contrast Imaging method. Materials and methods: A total of 62 healthy volunteers aged 20-60 years were included in the study between September 2020 and November 2021. Participants were first divided into two groups according to their age (group 1: 20-40 years old, group 2: 40-60 years old). Then, each group was divided into two according to gender (groups 1A, 1B and groups 2A, 2B). After routine MR sequences of mediastinum and heart (True Fast Imaging with Steady State Free Precession, short axis for heart (SA), 4-chamber, 2-chamber and 3-chamber CINE sequence) Ascending aorta, Phase Contrast imaging was performed to Main Pulmonary Artery (MPA), right PA and left PA. On the phase contrast (PC) images obtained, flow velocity, forward flow, backward flow and net forward flow volume and gradient were calculated for each artery. With these data, the distribution ratio for both pulmonary arteries was calculated. Measurements were made simultaneously by two radiologists. Results: In phase contrast sequence evaluation; A strong and positive correlation was found between Aorta and MPA net flow value and Group 1 (r:0.86, p0.05). No statistically significant correlation was found between RPA/LPA distribution ratio and Group 1 (p>0.05). A moderate and positive correlation was found statistically between RPA/LPA distribution ratio and Group 2 (r:0.42, p0.05). Conclusion: Using PC-CMR, the distribution ratio of pulmonary blood flow to both lungs can be measured clearly and without the need for an invasive procedure. Pulmonary blood flow rate provides functional information about the lung and heart. Knowing the normal rate in the population allows these diseases to be detected at an early stage.