Ekokardiyografi ile sistolik pulmoner arter basınç hesaplanmasında sağ atriyal basınç tahmininde koroner sinüs çapı ve kollapsının kullanımı
Using coronary sinus diameter and collapse index to estimate right atrial pressure for echocardiographic systolic pulmonary arterial pressure measurement
- Tez No: 526334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL GÜNTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Doppler ekokardiyografinin kullanılması ile pulmoner arter basıncı invaziv olmayan yöntemlerle tahmin edilebilir hale gelmiştir. Transtorasik ekokardiyografi pulmoner hipertansiyon şüphesi olan hastaların tarama, tanı ve takibinde kullanılan, kolay ulaşılır invaziv olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Ekokardiyografi ile sistolik pulmoner arter basıncı Bernoulli denklemine göre hesaplanmaktadır. Bu denkleme göre; sistolik pulmoner arter basıncı: 4 x (triküspid yetmezlik akım hızı)² + tahmini sağ atriyum basıncıdır (RAP). Tahmini RAP ise inferior vena kava (IVC) çapı ve kollapsına göre tahmin edilmektedir. IVC'ye göre RAP'ın tahmin edilmesi ile ilgili yapılmış birçok çalışmanın yanı sıra invaziv olmayan yöntemlerle tahmin edilen RAP ve invaziv olmayan yöntemlerle hesap edilen sistolik pulmoner arter basıncının koroner sinüs (CS) ile ilişkisini değerlendiren bazı çalışmalar da bulunmaktadır. Ancak invaziv olarak ölçülen RAP'ın CS çapı ve kollapsı ile ilişkisini karşılaştıran ve CS'nin RAP tahmininde kullanılması ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada amacımız RAP'ın tahmin edilmesinde CS çapı ve kollapsının kullanılabilirliğini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya Mart 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine başvurmuş ve herhangi bir nedenle sağ kalp kateterizasyonu yapılması planlanmış, dışlama kriterlerine sahip olmayan ve 18 yaşından büyük 136 hasta dahil edildi. Hastaların sağ kalp kateterizasyonu öncesinde ayrıntılı ekokardiyografileri yapıldı. Bulgular: Hastaların 77 tanesi (%56,6) kadın, 59 tanesi (%43,4) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 57,67±13,36 olup ortalama RAP 9,84±5,39 mmHg olarak ölçüldü. Hastalar RAP ≥10 mmHg (n:57) ve RAP
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: With the use of Doppler echocardiography, pulmonary artery pressure has become predictable by noninvasive methods. Transthoracic echocardiography is an easily accessible, noninvasive method used in the screening, diagnosis and follow-up of patients with suspected pulmonary hypertension. Echocardiographic systolic pulmonary artery pressure is calculated according to the Bernoulli equation. According to this equation; systolic pulmonary artery pressure: 4 × (tricuspid regurgitation flow rate) ² + estimated right atrium pressure (RAP). Estimated RAP is estimated by inferior vena cava (IVC) diameter and collapse index. There are several studies evaluating RAP according to IVC as well as some studies showing the relationship between estimated systolic pulmonary artery pressure, calculated RAP and coronary sinus (CS) evaluation. However, there is no study comparing invasively measured RAP with CS diameter and collapse In this study, our aim is to investigate the usability of CS diameter and collapse in RAP estimation. Patients and Methods: Our study was a single-center prospective study. The study included 136 patients who were admitted to the Akdeniz University Hospital Cardiology Policlinics between March 2017 and March 2018, who were planned to be performed right heart catheterization for any reason, who did not have exclusion criteria and were older than 18 years. Detailed echocardiography was performed before the right heart catheterization Findings: 77 (56.6%) of the patients were female and 59 (43.4%) were male. The mean age of the patients was 57.67±13.36 and the mean RAP was 9.84±5.39 mmHg. Patients were divided into two groups as RAP ≥10 mmHg (n: 57) and RAP