Gastronomi alanındaki uluslararası araştırma eğilimleri: Web of science (WOS) veri tabanında yer alan 1995 – 2018 yıllarına ait makalelerin bibliyometrik analizi
International research trends in the field of gastronomy and culinary arts: Bibliometric analysis in the articles between 1995 – 2018 in the web of science (Wos) database
- Tez No: 725636
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada uluslarası bilimsel dergilerde 1995-2018 yılları arasında yayınlanmış olan anahtar kelimeleri içinde“Gastronomi”sözcüğü geçen uluslararası veri tabanlarında indexlenmiş 13.592 adet makale bibliyometrik yöntemlerle, analiz edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, dünyadaki Gastronomi ve Mutfak Sanatları yazınına olan katkıyı belirlemeyi hedeflemektedir. Alandaki Uluslararası araştırma eğilimlerinin belirlenmesi aynı zamanda Türkiye Gastronomi yazınının gelişim sürecine dair katkı sağlaması da beklenmektedir. Gastronomi alanında yayın yapmış en verimli yazarlar, çok yazarlılık olma durumu, dergiye katkıda bulunan yazarların kurumları, ülkeleri, gastronomi alanında en çok yayın yapan dergilerin yılda ortalama yayınladıkları makale sayıları, makalelerin yıllara göre dağılım oranları, makalelerde kullanılan ortalama kaynakça sayıları, kullanılan anahtar kelimelerden yapılan analizler araştırmanın genel kapsam çerçevesini oluşturmaktadır. Bu alanda çalışmalar yapan, bu bilimin gelişimine yön veren kurumlar ve üniversitelerin öncüleri, hangi kurumlarla işbirliği içinde oldukları genel profillerine dair bilgiler sunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, son yıllarda hızla gelişmekte olan Gastronomi biliminin diğer bilim dallarıyla ilşkisini ve multidisipliner yapısını kavramaya yönelik çalışmaların az olmasının fark edilmesi bu çalışmanın gerçekleştirilmesinin en önemli nedenlerindendir. Bibliyometrik analizlerden elde edilecek bulguların bu bilim dalında yapılacak çalışmalara dair katkı sağlaması beklenmektedir. Veri tabanlarında arama yaparken bu yayınlara ulaşmak için kullanmak üzere gerekli olan anahtar kelime seti, alandaki uzmanların, akademisyenlerin ve sektör profesyonellerinin desteği ile Delphi Yöntemi yoluyla oluşturulmuştur. 1995-2018 yılları arasında Gastronomi alanında yayınlanmış, Web of Science veri tabanında taranan dergilerde yer alan makaleler çalışmanın evrenini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a certain number of articles published in international scientific journals between 1995 and 2015, indexed in international databases with the word“Gastronomy”in their keywords, were analyzed by bibliometric methods. With this aspect, the study aims to determine the contribution to the gastronomy literature in the world. It is expected to perform bibliometric analysis of international publications and to contribute to the development process of Turkish Gastronomy literature. Who are the most productive authors who have published in the field of gastronomy, the status of having multiple authors, where are the institutions of the authors contributing to the journal, the average number of articles published annually by the journals that publish the most in the field of gastronomy, the distribution rates of the articles by years, the average number of bibliographies used in the articles are among the questions ought to be answered is the part. As a result of the research, the fact that there are few studies of this type of Gastronomy, which has been developing rapidly in recent years, is one of the most important reasons for this study. It is thought that the findings to be obtained from bibliometric analyzes will make an important contribution to this branch of science. To reach these publications, the keywords determined to be used while searching the databases were obtained by taking the opinions of the experts and academicians in the field. The general profiles of the institutions or universities that work in this field and direct the development of this science are determined by looking at where they are mainly from and with which institutions they are in cooperation with, by looking at their co-authorship status. The articles in the journals published in the field of Gastronomy and scanned in the Web of Science database between 1995-2018 constitute the universe of the study.