Thermodynamic, economic and environmental assessments of biogas based district heating and electricity production
Biyogaz tabanlı bölgesel ısıtma ve elektrik üretiminin termodinamik, ekonomik ve çevresel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 725694
  2. Yazar: BERNA MAVİGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ, PROF. DR. AYŞEGÜL ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada hayvansal atık kaynaklı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oğuzeli Merkezi Biyogaz Santralinin gerçek verileri kullanılarak termodinamik analizi yapılmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkiye'de biokütle kaynaklı enerji santralleri mevcut durumu ve potansiyelleri incelenmiştir. Mevcut tesiste günlük 150 ton hayvansal atık bertaraf edilmekte ve 14400 m³/gün biyogaz üretilmektedir. Kojenerasyon sistemi ile yıllık 7200 MWh elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir. Kojenerasyon sisteminin toplam ekserji verimi %22.52 olarak belirlenmiştir. Anaerobik çürütücü sistemde hammaddenin ekserji değeri gittikçe kimyasal olarak artmaktadır. Bu sebeple anaerobik çürütücü sistemde ekserji verimi hesaplamak anlamlı olmamıştır. Tesisin ekonomik analizleri yapılmış olup geri dönüş süresi 3.7 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is, thermodynamic analysis was made and evaluated by using real data of Gaziantep Metropolitan Municipality's Oğuzeli Central Biogas Power Plant, which uses animal waste. In addition, the current situation and potentials of biomass-based power plants in Turkey were examined. At the facility, 150 tons of animal waste is disposed of daily and 14400 m³/day of biogas is produced. With the cogeneration system, 7200 MWh of electricity is produced annually. The total exergy efficiency of the cogeneration system was determined as 22.52%. In the anaerobic digester system, the exergy value of the raw material increases chemically. For this reason, it was not meaningful to calculate the exergy efficiency in the anaerobic digester system for this reason, it did not make sense to calculate the exergy efficiency in the anaerobic digester system. The economic analyzes of the facility were made and the return on investment cost was calculated as 3.7 years.