İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılığa etkileri
The effects of training and development activities in human resources management on intent to left and organizational commitment
  1. Tez No: 725706
  2. Yazar: ÖMER BEDEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hayatta kalmaya çalışan işletmeler için en büyük gelir kaynağı rekabetçi bir küresel ortamdadır. İşletmelerin en önemli varlığı olan insan kaynaklarının gelişimini desteklemek, sektörün ekonomik hedeflerine ulaşmasında önemli bir faktördür. Günümüzde beşeri ekonominin her alanında geleneksel yöntemlerin terk edilmesi ve yenilerinin benimsenmesi; En önemlisi, özelliklerin kullanımı beceriye bağlıdır. Çalışmada insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme yöntemleri işgörenlerin performansına etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak ise katılımcılara insan kaynakları yönetiminde eğitim fonksiyonu ölçeği, işten ayrılma niyeti ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işten ayrılma niyeti puanları ile algılanan sosyal destek, öğrenme motivasyonu, eğitimden beklenen kazançlar arasında zayıf yönlü bir ilişki olduğu; algılanan eğitim olanakları ile arasında güçlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest source of income for businesses trying to survive is in a competitive global environment. Supporting the development of human resources, which is the most important asset of businesses, is an important factor in achieving the economic goals of the sector. Today, abandonment of traditional methods and adoption of new ones in every field of human economy; Most importantly, the use of features is skill dependent. In the study, it is aimed to determine the effects of training and development methods in human resources management on the performance of employees. For this purpose, training function scale, turnover intention scale and organizational commitment scale were applied to the participants in human resources management. According to the results obtained, there is a weak relationship between turnover intention scores and perceived social support, learning motivation, and expected earnings from education; It was concluded that there is a strong relationship between perceived educational opportunities and educational opportunities.