Neoliberalizmin 2008 krizi ve maliye politikalarına etkisi: Kemer sıkma
The 2008 crisis of neoliberalism and its impact on fiscal policies: Austeri̇ty
  1. Tez No: 725719
  2. Yazar: MELTEM YILDIRIM TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
2008 finansal krizinin ortaya çıkışından bu yana kurtarma paketleri, canlandırma programları, kemer sıkma (austerity policy) önlemleri gündeme gelerek yoğun bir şekilde tartışılmıştır. Bu nedenle bu çalışmada neoliberal dönemin maliye politikaları bağlamında kemer sıkma politikalarının teorik temelleri ve uygulama politikalarının yanında özellikle neoliberalizmin 2008 krizinin maliye politikalarında bir kırılım yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Neoliberal politikaların özünde var olan kemer sıkma düşüncesinin kendine uygulama alanı bulması 1990'lı yıllara ve yoğun olarak ise finansal krizin borç krizine dönüştüğü 2010 yılı sonrasına denk gelmektedir. 2008 yılında neoliberal politikalarınn etkisiyle yaşanan finansal krizin reel sektöre yansımasının ardından kurtarma paketleri, canlandırma programlarıyla genişletici maliye politikaları kaldırıldığı raftan indirilmiş ve yoğun olarak kullanılmıştır. Maliye politikalarının geri dönüşü ise neoliberal düşüncede bir dönüşüm gerçekleştiği algısı yaratmış olsa da kısa bir süre sonra neoliberal düşüncenin doğası kendini yeniden göstermiş ve artan bütçe açıkları ve kamu harcamalarına dair endişeler dile getirilmeye başlanmıştır. Bu durum özellikle AB çevre ülkeleri kapsamında gündeme gelirken bu ülkelerde kemer sıkma Troyka'nın da baskısıyla yoğun bir şekilde uygulama alanı bulmuştur. Bu bağlamda kemer sıkmanın vergilendirmede ve kamu harcamalarında en gibi uygulamaları içerdiği ve etkileri hususu daha fazla önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of the 2008 financial crisis; relief packages, stimulus programs and austerity policy measures became a current issue and have been widely discussed. Therefore, in this study, it is examined whether the 2008 crisis of neoliberalism has created a break in the fiscal policies. Theoretical foundations and practices of austerity policies in the context of fiscal policies of the neoliberal period are also analyzed. The idea of austerity is essential to neoliberal policies. It has been implemented initially in the 1990s and has been used more intensively after 2010, when the financial crisis turned into a debt crisis. After the crisis caused by neoliberal policies in 2008 started to effect real sector, recovery packages and expansionary fiscal policies were re-introduced as a policy tool and have been used extensively. Although the return of fiscal policies has created a perception that neoliberalism has been transformed, the nature of neoliberal thought has re-emerged after a brief pause and concerns have been raised about the increasing budget deficits and public expenditures. This concern has been expressed especially by the EU peripheral countries. Austerity has been applied intensively in these countries with the pressure of Troyka. In this context, choice of austerity measures in taxation and public spending and their effects became more crucial than before.