Küreselleşme sürecinde eşitlikçi makro politikalar
Egalitarian Macro policy in the era of globalization
  1. Tez No: 146250
  2. Yazar: UTKU AKSEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENEVİŞ UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra uygulanan Keynesyen politikalar toplam talebi artırmış, büyümenin artmasına ve işsizlik oranının azalmasına neden olmuştur. Dönemin mikroekonomik yapısı Fordist üretim sistemi ile Keynesyen politikalar ile uyuşmuşlardır. Altın Çağ kar oranların düşmesi petrol krizleri ve uluslararası rekabetin şiddetlenmesi ile krize girmiştir. Keynesyen politikalar 1980'li yıllarda yerini neoliberal politikalara bırakmıştır. Serbestleştirme, kuralsızlaştırma ve özelleştirme çerçevesinde özetleyebileceğimiz neoliberal politikalar uygulandıkları ülkelerde büyüme oranlarını düşürmüş, finansal krizlere neden olmuş ve işsizliği artırmıştır. Neoliberal dönemin mikroekonomik yapısı Post Fordist üretim sistemidir. Emeği bir maliyet unsuru olarak gören bu sistem neoliberal politikalarla uyuşmuştur. Neoliberal politikalar uygulandıkları ülkelerde yoksulluk getirmiştir. İlerlemeci okul neoliberalizmin getirdiği sorunları Marx, Polanyi ve Keynes problemleri olarak özetlemiştir. Verili mikroekonomik yapıda istihdam sağlayacak bir makroekonomik yapının oluşturulması gerekmektedir. İlerlemeci okulun önerdiği eşitlikçi makro politikalar böyle bir makroekonomik yapıyı kurma amacındadır. Finans kesimine ve istihdama yönelik politikalar önermektedir. Malezya örneği ile bu politikaların uygulanması halinde büyümenin sağlanabileceği, işsizliğin azaltılabileceği, finansal kırılganlığın azaltılabileceği gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Keynesian policies employed since the end of the Second World War has led to an increase in growth and a decline in unemployment by increasing total demand. The existing macroeconomic structure in this period overlapped with the Fordist production and Keynesian policies. The Golden Age however entered into a period of crises with a decrease in profit margins, the petroleum crises and a heightening international competition. Keynesian policies have been overtaken by neoliberal policies in 1980s. Neolibaral policies, which can be summarized as liberalisation, deregulation, and privatization, have led to a decrease in growth rates, financial crises, and an increase in unemployement in the countries which it has been practiced, makroeconomic structure of the neoliberal era is the Post-Fordist production system. This system corresponds with the neoliberal policies for it perceives labour as a cost. In countries where they were employed, Neoliberal policies have brought deprivation. The Progressivist school has outlined these problems brought by neoliberalism as Marx, Polanyi, and Keynes problems. In the given microeconomic structure there is a need to form a macroeconomic structure which will provide for employment. The makro economic policies proposed by the Progressivist school are aimed at building such a macroeconomic structure. The school has also policies with respect to finance sector and employment. Here, we have aimed to show that if these policies are employed as it has been in Malaysia, it is possible to provide for growth, decrease unemployment and financial fragility.