Kilis'li Abdullah Sermest (Halis) divanı (metin-inceleme)
From Kilis Abdullah Sermest (Halis)'s divan
  1. Tez No: 72572
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
II ÖZET Bu tez, XIX. yüzyıl Dinî ve Tasavvuf! Türk Edebiyatı şairlerinden olan Kilisli mutasavvıf Abdullah Sermest Hâlis'in Farsça ve Türkçe şiirlerinin toplandığı Divan'ın günümüz alfabesine aktarılması ve Divandaki şiirlerin incelenmesinden meydana gelmiştir. Saygıdeğer Prof. Dr. Abdurrahman GÜZEL'in danışmanlığını yaptığı bu araştırma dört ana bölümden oluşmuştur: Giriş bölümünde, şairimizin yaşadığı yüzyılın coğrafî, siyasî, sosyal ve kültürel durumu incelenmiş ayrıca Abdullah Sermest'in yetişmesini sağlayan kültür zenginliğini kavrayabilmek için XIX. yüzyıla kadar Kilis'te yetişmiş âlimler ve şairlerin hayatı ve eserleri hakkında özet bilgiler verilmiştir. I. bölümde, Abdullah Sermest'in menkabevî ve tarihî hayatı ile eserleri incelenmiş, yetişmesi, hocası ve türbesi hakkında yapılan araştırmalar sunulmuştur. II. Bölümde, onun şiirleri vezin, kafiye, redif, nazım şekilleri, dil ve üslûp özellikleri gibi şekil bilgisine ait kurallara göre incelenmiştir. III. bölüm, din ve tasavvuf öğelerinin araştırılmasına ayrılmış, netice bölümünde ise yapılan araştırmalar kısaca toparlanmıştır. Son bölüm olan IV. bölümde ise divan metni, karma şiir indexi, sözlük, bibliyografya ve Divan'ın A nüshasının fotokopisi bulunmaktadır. Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılması yönüyle bir katkıda bulunacağını umduğum bu eseri saygılarımla ilgililere takdim ediyorum. Abdullah ŞAHÎN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sufi Abdullah Sermest Halis, from Kilis was one of the nineteenth century religious and mystic Turkish Literature poets.His Persian and Turkish poems were collected in Divan. This thesis has been formed by the transfer of Divan to the Turkish alphabet and the study of the poems in Divan. This research consists of four main parts under the advisory of respectable Professor Abdurrahman Güzel. In the introduction part, the geographical, political, social and cultural conditions of the century, our poet lived, is dissertated and to grasp the cultural richness that provided the grouth of Abdullah Sermest, some information is given about the lives of the poets and scholars lived in Kilis till 19*n Century. In the first part, the mythical and historical life of Abdullah Sermest and his works are dissertated and the researches about his grouth, teacher and tomb is presented. In the second part, his poems are dissertated according to the form rules such as rhyme, assonance, proseforms, language and style features. The third part is for the research of the religious and mystic elements. In conclusion part the researches are shortly summed up. In the fourth and the last Part, The text of Divan, composite poem index, general bibliyography and the photocopy of the“A Copy”of Divan are found. I present this thesis to concerning, with my respects and I hope that it will be of great importance for transferring the Turkish Culture to the next generations. Abdullah ŞAHÎN