Ergonominin kas iskelet sistemi yakınmalarına etkisi: Belediye örneği
The effect of ergonomics on musculoskeletal complaints: Council example
- Tez No: 725729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı masa başı çalışanlarını ergonomik ortamda değerlendirmek ve ergonomik ortamda çalışmaları durumunda kas iskelet sistemi yakınmalarını saptamaktır. Bu bağlamda anket, sosyodemografik form, çalışma yerine ait ergonomik bilgiler, kas iskelet yakınmalarına ait bilgiler ve Cornell kas iskelet sistemi rahatsızlığı anketinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında 35 masa başı çalışanına anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre, en çok ağrı hissedildiği ifade edilen bölge bel olarak tespit edilmiştir. Buna göre hafta boyunca 1-2 kez ve hafta boyunca 3-4 kez bel bölgesinde ağrı hissettiğini ifade eden katılımcıların oranı eşit olup %8.57'dir. Bel bölgesinden sonra en çok ağrı hissedildiği ifade edilen bölge sırttır. Hafta boyunca 1-2 kez, hafta boyunca 3-4 kez ve her gün bir kez sırtında ağrı hissettiğini ifade eden katılımcıların oranları eşit olup %5.71'dir. İş yerinde çalışma süreleri grupları arasında Sol ön kol, sağ el bileği, sol el bileği, sağ üst bacak, sol diz, sol alt bacak ve sol ayak puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. 1-5 yıl arası çalışan katılımcıların sol ön kol, sağ el bileği, sol el bileği, sağ üst bacak, sol diz, sol alt bacak ve sol ayak puanları diğer çalışma süresine sahip katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Çalışma süresinin tamamının bilgisayar kullanarak geçiren katılımcıların boyun ağrı puanlarının istatistiksel olarak en yüksek olduğu belirlenmiştir. Sandalyesinin yüksekliği ayarlanamayan katılımcıların sağ ön kol ağrı, kalça ağrı, sol üst bacak ağrı ve sağ diz ağrı puanları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Öne doğru eğik çalışanların boyun, sağ omuz, sol omuz, sırt, sağ üst kol, sol üst kol, bel ve kalça ağrı puanları düz çalışanlara göre anlamlı derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate desk workers in an ergonomic environment and to detect musculoskeletal complaints when they work in an ergonomic environment. In this context, the questionnaire consists of a sociodemographic form, ergonomic information about the workplace, information about musculoskeletal complaints and a Cornell musculoskeletal disorder questionnaire. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to 35 desk workers. According to the data obtained, it was determined that the area where pain was felt the most was the lumbar region. Accordingly, the proportion of the participants who stated that they felt pain in the lumbar region 1-2 times during the week and 3-4 times during the week were equal and 8.57%. After the lumbar region, the region where pain is felt the most is the back. The proportions of the participants who stated that they felt pain in the back 1-2 times during the week, 3-4 times during the week and once every day were equal and 5.71%. A statistically significant difference was found between the working time groups in terms of left forearm, right wrist, left wrist, right upper leg, left knee, left lower leg and left foot scores. The left forearm, right wrist, left wrist, right upper leg, left knee, left lower leg and left foot scores of the participants who worked between 1-5 years were statistically significantly higher than the participants with other working periods.It was determined that the neck pain scores of the participants who spent the entire working time using computers were statistically the highest. The right forearm pain, hip pain, left upper leg pain and right knee pain scores of the participants whose chair height could not be adjusted were statistically significantly higher. The neck, right shoulder, left shoulder, back, right upper arm, left upper arm, lumbar and hip pain scores of those who work leaning forward are significantly higher than those who sit upright.