Tasarım yoluyla anlama modelinin 6. sınıf fen bilimleri dersindeki akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of the understanding by design model on academic success and permanence in 6th grade science course
  1. Tez No: 725728
  2. Yazar: HÜSEYİN ONUR UYGUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tasarım Yolu ile Anlama (UbD) modelinin fen bilimleri öğretiminde uygulanmasının akademik başarı ve kalıcılığına etkisini incelemek ve UbD uygulamalarını öğrenci görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada işe koşulduğu karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep'te yer alan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 27 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Başarı Testi”ön-test, son-test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel verilerini toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bir deney ve bir kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda“Ses ve Özellikleri”ünitesi UbD modeliyle, kontrol grubunda ise aynı ünite rutin uygulamaya bağlı kalınarak beş hafta süresince işlenmiştir. Uygulamaların ilk iki haftası yüz yüze, sonraki üç haftası ise uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlem sonrası gruplara uygulanan son-testten elde edilen puanların analizinde Mann-Whitney U, her bir grubun ön-test son-test başarı puanlarının analizinde ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarının son test başarı puanları arasında anlamlı fark olduğu ayrıca deney grubu son test puanları ile kalıcılık testi puanları arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, UbD ile tasarlanan fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarını ve öğrenmenin kalıcılığını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bu sonuç araştırmanın nitel boyutundan elde edilen sonuçlar ile de örtüşmektedir. Görüşme yapılan öğrenciler Fen Bilimleri öğretiminde UbD modelini faydalı bulmakta, modelin etkinlik ve deneylerle kalıcı öğrenme sağladığını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of the application of the Understanding by Design (UbD) model in science teaching on academic achievement and permanence and evaluate the UbD applications according to students' opinions. A mixed research method, in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used. The research study group consists of 27 sixth-grade students studying at a public school in Gaziantep. In the quantitative dimension of the research, pretest-posttest quasi-experimental design was applied. As a data collection tool in the research, the“Science Achievement Test”was applied as the pre-test, post-test and retention test. In order to collect the qualitative data of the research, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. The research was carried out with an experimental group and a control group. In the experimental group, the“Sound and Its Properties ”unit was taught with the UbD model, and in the control group, the same unit was studied for five weeks, adhering to the routine practice. The first two weeks of the applications were carried out face-to-face, and the next three weeks were carried out by distance education. After the experimental procedure, Mann-Whitney U was used in the analysis of the scores obtained from the post-test applied to the groups, and the Wilcoxon Signed Rank Test was used in the analysis of the pre-test and post-test success scores of each group. Qualitative data were analyzed by content analysis technique. As a result of the research, it was seen that there was a significant difference between the post-test achievement scores of the experimental and control groups. In addition, it was determined that there was no significant difference between the post-test scores of the experimental group and the permanence test scores. The results of the research showed that the science teaching designed with UbD positively affected the academic achievement of the students and the permanence of learning. This result also coincides with the results obtained from the qualitative dimension of the research. Interviewed students find the UbD model useful in science teaching and think that the model provides permanent learning with activities and experiments.