Makedon ve Arnavut ulusçuluğu bağlamında 2001 Ohri Antlaşması'nın değerlendirilmesi
Evaluation of the 2001 Ohrid Framework Agreement in the context of Macedonian and Albanian natioalism
- Tez No: 725759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET SARIBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ohri Antlaşması, Makedonya'da yaşayan Arnavutların Makedonya Hükümeti'ne karşı başlattığı silahlı mücadeleyi sona erdiren antlaşmadır. Antlaşmanın imzalanmasının nedeni Arnavutların yıllardır süregelen siyasi yollarla yürüttükleri hak arama mücadelesini, 2001'de silahlı direnişe dönüştürmesi ve bu nedenle ülkedeki barışın tehdit edilmesidir. ABD ve AB'nin arabuluculuğunda barış müzakerelerine başlanmış, 13 Ağustos 2001 tarihinde Ohri Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşmanın imza edilmesi sürecinde Makedonya Hükümeti, Arnavut temsilciler, ABD ve AB temsilcileri yer almıştır. Bununla birlikte etnik ve dini ayrımcılığı engellemeyi öngören antlaşma uygulama sürecinde yeterince başarılı olamamış ve tarafların antlaşmaya yönelik görüşleri yıllar içerisinde değişmiştir. Bu çalışmada verilen kararların uygulama sürecinde ortaya çıkardığı sorunlar tarihi ve siyasi boyutuyla ele alınmış, tarafların sürece bakış açıları ulusçuluk bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ohri Agreement is the agreement that ended the armed struggle of the Albanians living in Macedonia against the Macedonian Government. The reason for the signing of the treaty is that Albanians turned their long-standing political struggle for their rights into an armed resistance in 2001 and the peace in the country was threatened. In this process, peace negotiations started under the mediation of the USA and the EU, and the Ohrid Agreement was signed on 13 August 2001. Macedonian Government, Albanian representatives, USA and EU representatives took part in the signing process of the treaty. However, the treaty, which aims to prevent ethnic and religious discrimination, has not been successful enough in the implementation process and the views of the parties on the treaty have changed over the years. In this study, the new problems that emerged due to the treaty were discussed with their historical and political dimensions and evaluated in the context of nationalism.