Vergilendirmede muhasebeye duyulan ihtiyaç ve vergi denetiminde muhasebenin etkinliği
The Need of accounting for taxation and the effective of accounting in tax audit
- Tez No: 72577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SAMİ KÜKRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
m ÖZET Sonsuz insan ihtiyaçlarının karşılanması için önemli görevler üstlenen devletin temel finansman kaynağı vergilerdir. Vergi; bireylerin, içinde yaşadıkları toplumun ihtiyaç duyduğu hizmet ve harcamalara, hiç bir karşılık beklemeden mali güçleri oranında katılmalarını ifade eder. Muhasebe; işletmelerdeki mali olayları toplayarak kaydeden, sınıflandıran, çıkan sonuçlan analiz ederek ve yorumlayarak özet raporlar halinde, doğru ve tarafsız olarak ilgililere sunan bir sistemdir. Devlet muhasebe ile ilgili en önemli taraflardan biridir. Çünkü devletin topladığı vergilerin üzerinden hesaplandığı matrahlar, muhasebe verilerinden elde edilmektedir. Bu yüzden devlet, yaptığı kanuni düzenlemelerle vergilendirmeye hizmet edecek şekilde muhasebeye yön vermektedir. Buna göre muhasebe kayıtlan, devletin çeşitli kanunlarla düzenlediği ispat edici belgelere dayanmalıdır. Devlet vergilendirme sürecinde yükümlülere bir takım ödevler yüklemiştir. Defter tutma ve belge düzenleme bu ödevlerin en önemlilerindendir. Mükelleflere bu ödevlerin yüklenmesinin en önemli amacı, yaptıklan beyanların doğruluğunun defter ve belgeler üzerinde araştırılmasıdır. Beyan esasına dayanan vergilerin başarılı olabilmesi, etkin bir vergi denetiminin yapılmasına bağlıdır. Yapılacak etkin ve verimli bir denetimle, vergi kayıplan tamamen önlenemez fakat en aza indirilebilir. Etkin ve verimli bir denetimin bir çok koşulu olmakla birlikte, ülkede tek düzen ve iyi işleyen bir muhasebe sisteminin varlığı en önemli koşullardan birisidir. Çünkü denetim muhasebe defter ve kayıtlan üzerinde yapılmaktadır. Ülkede vergilendirme politikasıyla paralel çıkarlar doğrultusunda oluşturulan ve iyi işleyen bir muhasebe sisteminin varlığı, denetim elemanlarına büyük yarar ve kolaylıklar sağlayacağından, denetimden beklenen verim büyük ölçüde elde edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The principal source of the state, that assumes significant duties in order to meet infinite human needs, is tax. Tax means a contribution of people prorata their financial capacities to the services and expenses of the community in which that live without expecting any return. Accounting is a system that records classifies, analyses and interprets financial affairs in organization, and then submits results there of in summary reports to the concerned parties in accuracy and impartially. State is one of the most important parties with respect to accounting, because, the assessed values that are computed over the taxes collected by the state are obtained from accounting data. Therefore state directs accounting by means of legal arrangements so as to ultimately serve for the purposes of taxation. So, accounting records should be based on evidencing documents, that the state controls by means of various laws. State has imposed certain duties to tax payers for the process of taxation, among which book keeping and issues of documents are some of the important ones. The main purpose of imposing such duties to tax payers is to investigating over books and records if tax payers' statements are correct. Success of taxation, that is based on taxation depends on an effective tax auditing. By means of an effective and productive audit, tax losses might be minimized though not completely prevented. Though an effective and productive audit has a lot of prerequisites, existence of a unique accounting system in the country that operates well is one of the most import conditions for vitality of an accounting system, because audit is made over books and records. Existence of an accounting system that is designed parallel to the taxation policies and that operates well will provide great benefits and facilities to the auditors, and thus expected return will have been obtained from such audits to a great extend.