Yönetime katılma ve kamu kesimi ile özel sektör üzerine bir uygulama
Participation management and a practice on public sector and private sector
  1. Tez No: 72576
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu demokrasinin en belirgin özelliği olan yönetime katılma ya da hatılıma yönetim oluşturmaktadır. Yönetime katılma; organizasyondaki tüm çalışanların yönetimin her aşamasında alman kararlarda söz sahibi olmalarıdır. Araştırmamızda katılımcı yönetimle yakından ilgili olan kavramlar ve teoriler üzerinde durulduktan sonra yönetime katılma anlayışı enine boyuna incelenmiştir. Batıda, Avrupa'da daha çok endüstriyel demokrasi olarak bilinen yönetime katılma, Amerika kıtasında işçilerin, yönetimin aldığı kararlarda söz sahibi olmaları şeklinde anlaşılmakta ve uygulanmaktadır. Çalışmamızda katılımcı yönetim, yönetim ve organizasyon açısından daha çok ABD'deki ve diğer ülkelerdeki algılanış şekliyle ele alınıp incelenmiştir. Katılımcı yönetim anlayışının, klasik ve modern yönetim ve organizasyon teorileriyle ilişkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada katılmalı yönetim hakkında sorular sorarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki akademik personelin katılımcı yönetim hakkındaki görüş ve davranışlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Our study seeks out participation in management, ör in the other words, partidpatory management. The terrn of participation in management refers to participation of whole employees in ali levels of management and ali managerial desicions. After analyzing related terms and teories, participation in managament has been examined in detail. Although the term of participation in management is known industrial democracy in Western Europe, it is understood and practiced as workers' participation in managerial levels and decisions in workplaces in the USA in this study participatory management has been examined with the aspects and practices of management and organization in the USA and the other countries. The researcher has tried to esplore relations between classical and modern management and organization teories and participatory management and participactory management approach. The questionnaire about participatory management we esamined in this study Çanakkale Onsekiz Mart Universities' academic personnel's attitudutes and beheviour about participation in management