Organize sanayi bölgeleri ve Biga uygulaması
Organized industrial zones and Biga practice
  1. Tez No: 72578
  2. Yazar: YEŞİM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. EROL UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Dünyadaki plânsız sanayileşmenin yarattığı sıkıntı ve problemler görüldükçe yeni çözüm yolları aranmaya başlanmıştır. Ve bu çözüm organize sanayi bölgeleri olmuştur, ilk uygulaması İngiltere'de görülen bu bölgeler hızla tüm dünyaya yayılmıştır. Nihayet 1962 yılından itibaren ülkemizde de uygulama alam bulmuştur. Bu tez çalışmamızda Organize Sanayi Bölgeleri bir çok yönüyle anlatılmış ve uygulama olarak Biga Organize Sanayi Bölgesi seçilmiş ve incelenmiştir. Birinci Bölümde, kuruluş yeri olarak Organize Sanayi Bölgelerinin tarihçesi, tanımı, kuruluş amacı türleri, dünyadaki örnekleri ve yasal yönü incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Organize Sanayi Bölgelerinin yer seçimi ve kuruluş aşamaları ile yer seçiminde kullanılan yaklaşımlar bu bölgelerin fiziksel yapısı dahilinde yasal yönden incelenmiştir. Birinci Bölümün sonunda; Organize Sanayi Bölgelerinin kuruluşundaki sorunlar beş başlık altoda incelenerek çeşitli çözüm yollan önerilmiştir. İkinci Bölümde Biga Organize Sanayi Bölgesi çeşitli açılardan ele alınarak Biga ilçesinde faaliyette bulunan imalat işletmeleri ve arazi ihtiyaçları bir anket araştırması üzerinde değerlendirilmiştir. Bu tezi hazırlarken amacımız; güncel ve çok önemli bir konu olan Organize Sanayi Bölgelerini incelemek ve Biga Organize Sanayi Bölgesine bilgilerimiz ve araştırmalarımızla ışık tutmaktır. Yeşim GÜNDOĞDU (ÖZGEN)
Özet (Çeviri)
PREFACE Organisations Industry Regions that seen in the world in 1896, began the programed and planed industry. This planed and industrisalize movement developed all the countries and at the end in 1962 as a first time started in Bursa. As an agriculture country our country. Will be industry country because of Organisations Industry Regions and to be built new trade buildings. To prepare for this thesis my aim is examine and search the Organisations Industry Regions and to find the new trade buildings to be built. I want to thank my supervisor Yrd. Doç. Dr. Erol Uçman, for his helping to me and other ones Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ural and all the people who helped showed, gave me knowledge about the thesis and writing. The other ones who wrote the thesis and helped me (my husband) Meftun Özgen. I want to thank him very much. During the knowledge finding more people helped me sincerely all of them. Çanakkale, 1998