Sıçanlarda oral yağ kullanımının yara iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of oral oil usage on wound healing in rats
  1. Tez No: 725777
  2. Yazar: GÖKÇE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU, DOÇ. DR. YELİZ MERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yara iyileşme sürecinde birçok modern ve geleneksel tedavi yöntemi geliştirilmekle birlikte geleneksel tedaviler uygun maliyetli ve erişimi kolaydır. Bu çalışmada, deneysel olarak yara oluşturulan sıçanlarda tüketilebilir çeşitli yağların oral kullanımının yara iyileşmesi üzerindeki makroskopik, histolojik ve immünohistolojik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 7 gruptan oluşmaktadır: Kontrol, Hypericum perforatum (Kantaron) zeytinyağı ekstraktı (HPEO), zeytinyağı, susam yağı, balık yağı, çörek otu yağı ve ayçiçek yağı. Her gruba 8 adet Wistar Albino sıçan bulunmaktadır. Deney gruplarında 1,25 mL/kg/gün yağ 10 gün boyunca gavaj yolu ile verilmiştir. Bu süreçte 2 günde bir yara alanlarının makroskopik fotoğraflanması yapılmıştır. Yara iyileşme skorlaması histolojik analiz sonrası yapılmıştır. Yara dokusu örneklerinde Kolojen III, IL-6, TNF-α ve TGF ß1 yoğunluk analizleri incelenmiştir. Makroskopik analizlere göre, yara kapanması 2. ve 4. günlerde tüm deney gruplarında kontrolden daha fazladır. Epidermal dermal rejenerasyon skorlamasında en başarılı gruplar HPEO, zeytinyağı, susam yağı ve çörek otu yağı gruplarıdır skorları sırasıyla 3,3, 3,4 3,4, 3,6 şeklindedir. Granülasyon doku kalınlığı skorlamasında en başarılı gruplar HPEO, zeytinyağı ve susam yağı gruplarıdır skorları sırasıyla 3,3, 3,1, 3,6 şeklindedir. Anjiyogenesiz skorlamasında en başarılı gruplar HPEO ve susam yağı gruplarıdır skorları sırasıyla 3,8, 3,6 şeklindedir. İmmünohistolojik analizler sonucunda tüm gruplar arasında en yüksek Kolajen III yoğunluğu gösteren grup HPEO (48,49±3,33); en düşük IL-6 yoğunluğu gösteren grup balık yağı (11,09±4,92); en yüksek TGF-ß1 yoğunluğu gösteren grup HPEO (47,52±2,45) ve en düşük TNF-α yoğunluğu gösteren grup balık yağıdır (35,55±4,05). Bu çalışma ve literatür incelemesi sonucunda HPEO grubunun yara iyileşmesinde umut vaadeden sonuçları olduğu görülmektedir. Ancak analiz sonuçlarına göre zeytinyağı ve susam yağlarının da yara iyileşmesinde etkili olabileceğini görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many modern and traditional treatment methods have been developed in the wound healing process. Traditional treatments are cost-effective and easy to access. In this study, it was aimed to examine the macroscopic, histological and immunohistological effects of oral use of various edible oils on wound healing. The study consisted of 7 groups: Control, Hypericum perforatum (St John's Wort) extracted in olive oil (HPEO), olive oil, sesame oil, fish oil, black cumin oil and sunflower oil. There are 8 Wistar Albino rats in each group. In the experimental groups, 1.25 mL/kg/day of oil was given by gavage for 10 days. In this process, macroscopic photographing of the wound areas was made every two days. Wound healing scoring was done after histological analysis. Collagen III, IL-6, TNF-α and TGF ß1 density analyzes were examined on tissue samples. According to macroscopic analyses, wound closure was greater on days 2 and 4 in all experimental groups than in the control. The most successful groups in epidermal dermal regeneration scoring are HPEO, olive oil, sesame oil and black cumin oil groups, with scores of 3.3, 3.4 3.4, 3.6, respectively. The most successful groups in granulation tissue thickness scoring are HPEO, olive oil and sesame oil groups, with scores of 3.3, 3.1, 3.6, respectively. HPEO and sesame oil groups are the most successful groups in angiogenesis scoring, with scores of 3.8 and 3.6, respectively. As a result of immunohistological analysis, the group with the highest Collagen III density among all groups was HPEO (48.49±3.33); the group showing the lowest IL-6 density was fish oil (11.09±4.92); the group with the highest TGF-ß1 density is HPEO (47.52±2.45) and the group with the lowest TNF-α density is fish oil (35.55±4.05). As a result of this study and literature review, it is seen that the HPEO group has promising results in wound healing. However, according to the results of the analysis, it is seen that olive oil and sesame oils can also be effective in wound healing.