Design of attitude estimation algorithms for inertial sensors only measurement scenarios
Sadece ataletsel sensör ölçüm senaryoları için yönelim tahmini algoritmalarının tasarımı
  1. Tez No: 725791
  2. Yazar: BATU CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, yalnızca bir ataletsel ölçüm biriminin ölçümlerini kullanarak yönelim tahmini için dört yeni gürbüz Kalman filtresi algoritması önermektedir. Kalman filtresi tabanlı yönelim filtrelerinin verimliliği ve optimalliği, kovaryans matrislerinin uygun şekilde ayarlanması ile ilişkilidir. Manuel ayar işlemi zor ve zaman alıcı bir iştir. Spesifik olarak, yalnızca ataletsel ölçüm birimi tabanlı yönelim tahmini filtreleri, kovaryansları gürbüzlük kazanmak üzere uyarlanmadıkça dış ivmelere karşı savunmasızdır. Önerilen algoritmalar, yönelimin doğru bir şekilde tahmin edebileceği uyarlanabilir bir yöntem ortaya koymaktadır. Önerilen metodolojiler, etkinliklerini doğrulamak için farklı dinamik koşullar altında ve gerçek dünya deneysel veri kümeleri kullanılarak literatürdeki diğer mevcut filtreleme algoritmaları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, dinamik senaryolarda, özellikle çoklu ayar faktörü stratejisinin, rakip algoritmalara kıyasla yönelim tahmini doğruluğunu iki kattan fazla artırabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes four novel robust Kalman filter algorithms for attitude estimation using only the measurements of an inertial measurement unit. Efficiency and optimality of the Kalman filter based attitude filters are correlated with appropriate tuning of the covariance matrices. Manual tuning process is a difficult and time-consuming task. Specifically, the inertial measurement unit-only attitude estimation filters are prone to the external accelerations unless their covariances are adapted to gain robustness. The proposed algorithms provide an adaptive method for tuning the measurement noise covariance such that they can accurately estimate the attitude. The proposed methodologies are tested and compared with other filtering algorithms in the literature under different dynamical conditions and using real-world experimental datasets in order to validate their effectiveness. Results show that in highly dynamic scenarios especially the multiple tuning factor strategy can increase the attitude estimation accuracy more than two-times compared to the competitive algorithms.