Construction of narrative worlds in mimetic and anti-mimetic fiction: A critical reading of Possible Worlds Theory
Mimetik ve anti-mimetik romanda anlatı dünyaları kurulumu: Mümkün Dünyalar Kuramı'nın eleştirel bir okuması
  1. Tez No: 725805
  2. Yazar: SADENUR DOĞAN ASLANTATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Mümkün Dünyalar Kuramı'nın eleştirel bir okuması yoluyla mimetik ve anti-mimetik roman türlerinde anlatı dünyaları kurulumunu inceler. Mimetik kurgunun önemli bir örneği olan Charles Dickens'ın David Copperfield romanı (1850), söz konusu kuramın sunduğu edebi eleştirel araçlar aracılığıyla çözümlenir. Bu roman mimetik ilke ve gerçekçi varsayımlar üzerine kurulu olduğu için romandaki anlatı dünyalarının işleyişini Mümkün Dünyalar Kuramı ışığında etkili bir şekilde inceleyebiliriz. Bununla birlikte, aynı kuramsal araçlar, anti-mimetik kurgunun iki tipik örneğini, Laurence Sterne'nin üstkurmaca romanı Tristram Shandy (1759-1767) ve Salman Rushdie'nin tarihyazımsal üstkurmaca romanı Geceyarısı Çocukları (1981)'nı incelerken yetersiz kalmaktadır. Özdüşünümsellik ve anlatıcı müdahaleleri gibi anti-mimetik uygulamalar, Sterne'nin romanındaki anlatı dünyaları arasında karşıt bir hareketle sonuçlanır ve bu, orijinalinde mimetik türlere dayanan Mümkün Dünyalar Kuramı'nda bir revizyon gerektirir. Benzer şekilde, Rushdie'nin romanı, üstkurmaca özellikleriyle birlikte tarihin yeniden yazılmasına yönelik siyasi gündemi ile kuramın orijinal versiyonu üzerinden kapsamlı bir şekilde analiz edilemez ve bu nedenle romanın anti-mimetik uygulamalarına uyum sağlamak için başka bir revizyona daha ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda, bu çalışma Mümkün Dünyalar Kuramı'nın hem mimetik hem de anti-mimetik kurgu türleri için ne derece etkili bir çözümleme aracı olduğunu test etmekte ve daha kapsayıcı olabilmesi için kuramsal öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the construction of narrative worlds in mimetic and anti-mimetic fiction through a critical reading of Possible Worlds Theory. A canonical example of mimetic fiction, Charles Dickens' David Copperfield (1850), is analyzed by means of the literary critical tools offered by the theory. The mimetic principle and the realist assumptions are at work in this novel and it is argued that this proves to be effective in examining the functioning of narrative worlds in the light of Possible Worlds Theory. However, the same theoretical tools fall short while investigating two typical examples of anti-mimetic fiction, Laurence Sterne's Tristram Shandy (1759- 1767), a metafictional novel, and Salman Rushdie's Midnight's Children (1981), a historiographic metafictional novel. Anti-mimetic practices such as self-reflexivity and narratorial interruptions result in a counteractive movement between the narrative worlds in Sterne's novel and this requires a revision in the theory, which originally depends on mimetic genres. Similarly, Rushdie's novel, with its political agenda of reclaiming history together with its metafictional features, cannot be thoroughly analyzed through the original version of the theory; and, therefore, another revision is needed so as to accommodate the anti-mimetic practices of the novel. In this respect, this study tests and revises Possible Worlds Theory in such a way that it comes to be an effective means of analysis for both mimetic and anti-mimetic fictional genres.