İşletmelerde işgören eğitim faaliyetleri Tokat Sena Tekstil A.Ş. eğitim faaliyetleri uygulaması
Personnel trainee activities in organizations Tokat Sena Textile Company's traniee activities application
- Tez No: 72582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Her işgören işe başladıktan kısa bir süre sonra iş başında eğitilir. Bunları eğiten daha tecrübeli işgörenlerdir. Bazen eğitim basit olarak denetçinin önderliğinde gözlem yolu ile yapılır. İş rotasyon tekniği belirli aralıklarla bir işten diğer işe işgöreni geçirmek suretiyle onun becerisini artırmak için yapılan bir eğitim yöntemidir. İşe uyum oriyantasyon ise, çalışanların işe uyumunun sağlanması amacıyla yapılan bir eğitim yöntemidir. Yönetici yetiştirme programlan eğitim yönteminin bir diğer parçasıdır. Gelecekteki pozisyonlara çalışanları hazırlamak üzere yönetici adayları bu programlarla yetiştirilir. Çalışmamızda örnek olarak Tokat Se-na Tekstil A.Ş. nin eğitim programı detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Every employee gets some on-the-job training soon after starting a job while actually peforming it. The trainee works under the quidance of an experienced worker, who advises and trains the new worker. Sometimes the trainee simply abserves the supervisor doing the job. Job rotation is moving the employee from job to job at planned intervals to increase the persons skills. İt is one on-the-job training technique. Employee orientation is the process of providing new employees with basic information about the firm management devolopment programs are training programs that prepore employees for management positions and improve the skill of present managers. In our thesu we examined Tokat Se-na Textile compony's education programme