Purchasing power parity: The empirical case study of Zimbabwe
Satın alma gücü paritesi: Zimbabve üzerine ampirik vaka çalışması
  1. Tez No: 725831
  2. Yazar: TERRENCE MAGOMBO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ORÇUN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Satın Alma Gücü Paritesi (Purchasing Power Parity ya da kısaca PPP) ve bu paritenin coğrafi geçerliliği son zamanlarda iktisatçılar arasında döviz mübadelesi sorunu çerçevesinde yoğun ilgi çekmiştir. Bu çalışma PPP yaklaşımının daha önceden 2008 yılında Zimbabve'de enflasyon tahmini için nasıl kullanıldığına odaklanmaktadır. 2008 yılı Zimbabve ekonomisi için en kötü yıllardan biri olmuş, ülkede enflasyon rakamlarının yayınlanmasından vazgeçilmiştir. 2008'de Zimbabve tarihte Macaristan'ın ardından bilinen ikinci en yüksek enflasyon artış oranı rakamına ulaşmıştır. Kasım 2008 için tahmin edilen yıllık enflasyon oranı yüzde 100 milyar iken günlük enflasyon %98 olmuştur. Bunun anlamı hemen hergün fiyatlar genel seviyesinin, gıda ya da temel hizmetlerin fiyatları gibi önemli fiyatlar da dahil olmak üzere, hemen hemen iki katına çıkmasıdır. Hükümet, merkez bankası eliyle, büyük miktarlarda para basmak durumunda kalmıştır. Böyle bir ortamda hükümet hem kamu hem de iş dünyası açısından oldukça yaşamsal bir boşluk yaratacak olmasına ragmen enflasyon rakamlarını resmen açıklamayı durdurmuştur. Steve Hanke ismindeki bir üniversite profesörü göreli satin alma gücü paritesi yaklaşımıyla bir şirketin farklı ülkelerdeki hisse fiyatlarını kullanarak enflasyon tahminine yönelmiştir. Old Mutual Plc. Hisseleri hem İngiltere'de Londra borsasında hem de Zimbabve'de Zimbabve borsasında kote edilmiş bir şirkettir. Hisse senetlerinin takas edilebilirliğinden yararlanılarak ABD Doları üzerinden PPP yaklaşımı tahminiyle bir Old Mutual Zımni Oranı (OMIR) elde edilmiştir. 2009 yılında ülke ekonomisi dolarize olduğundan ötürü OMIR'in kullanımı havada kalmıştır. Ancak, 2016'da OMIR hem resmi olmayan piyasalarda hem de yatırımcıların kendi aralarında tekrardan yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Hükümet OMIR üzerinden manipülasyon yapıldığı iddiasıyla bu zımni oranın referanslamada kullanılmasına karşı çıkmaktadır. Bu çalışma PPP'nin geçerliliğini Zimbabve için 2018 ve 2019 yıllarını kullanarak hem mutlak hem de göreli PPP yaklaşımları üzerinden test etmektedir. Bu çalışmada üç hipotez testine yer verilmiştir. Bunlar çoklu eşyönlülük, seri korelasyon ile durağanlık ve koentegrasyon testleridir. Modelde çoklu eşyönlülük durumu saptanmamıştır. Ancak mutlak PPP modelinin temel kurulumunda seri korelasyona denk gelindiği için bir gecikmeli otoregresif bir terimle düzeltmeye gidilmiştir. Modellerde kullanılan değişkenler durağan değildir ancak koentegre oldukları saptanmış ve hata düzeltmesi yapılarak modellemeye devam edilmiştir. Model tahminleri neticesinde Zimbabve için el alınan dönemde PPP yaklaşımının enflasyonun zımni tahmini için kullanılabileceği, OMIR'in kullanımına karşı resmi söylemin bu çerçevede temelsiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper looks into how the concept of PPP was formerly used in the case of Zimbabwe in estimating the inflation rate in 2008, one of the worst economic years of Zimbabwe, when the Country officially stopped issuing the nationwide headline inflation data. In 2008 Zimbabwe recorded the second highest ever reached inflation figure known to mankind, just behind Hungary in world history. The estimated yearly inflation figure in November 2008 was nearly 100 billion percent with a daily inflation rate of 98%. In this environment, the government stopped issuing official statistics figures creating a gap which was detrimental to the business world and the general public. Professor, namely Steve Hanke, attempted to calculate the relative purchase power parity using a company's share prices in different markets. Old Mutual plc was a company whose stocks were listed on the London Stock Exchange and Zimbabwe Stock Exchange. He used the fungibility of the stock to calculate the PPP against the USD and came up with a rate called Old Mutual Implied Rate (OMIR). In 2009 the economy was dollarized bringing stability and for a while the use of the OMIR was suspended. However, in 2016 the OMIR was back again and used by investors and in the parallel market. The government accused the parent company of manipulating exchange rate through its proxy the OMIR. This paper concluded thus that PPP theorem was valid for Zimbabwe in the period selected and that the government had no economic basis to refute the OMIR.