Düzenli yüzme egzersizinin sıçanlarda kalp dokusu üzerine etkisininincelenmesi
The effect of regular swimming exercise on heart tissueexamination
- Tez No: 725840
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Sağlık Eğitimi, Spor, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Health Education, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada düzenli yüzme egzersinin sıçanların kalp dokusu üzerindeki histopatolojik ve biyokimyasal prametreler üzerine etkileri araştırılacaktır. Çalışma için 20 adet erkek 2 aylık Sprague-dawley ırkı sıçan kullanılacaktır. Sıçanlar her grupta 10 adet olacak şekilde randomize olarak 2 gruba ayrılacaktır. Altıncı haftanın sonunda tüm gruplardaki hayvanlar anestezi altında sakrifiye edilerek kan, kalp dokusu ve tibia örnekleri alınacaktır. Alınan örneklerde biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler yapılacaktır. Yapılan literatür taramasında yüzme egzersizi ile ilgili bir çok çalışmaya rastlanılmış ancak düzenli yüzme egzersizinin kalbin yapısında değişikliğe neden olup-olmadığını konu alan herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Planlanan bu çalışma ile; literatürdeki bu eksiğin giderilerek düzenli yüzme egzersizinin kalbin yapısı ve biyokimyasal bazı parametreler üzerine olası etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this section, swimming exercise will be investigated on histopathological and biochemical parameters on the heart of rats. Twenty male 2-month-old Sprague-dawley rats will be used for the study. Rats will be randomly divided into 2 groups, 10 in each group. At the end of the sixth week, animals in all groups will be taken under anesthesia on sacrificed blood, heart tissue and tibia. Biochemical and histopathological examinations will be made on the samples taken. In the literature review, we have not found any trace of swimming exercise, which is the most common exercise related to swimming exercise, whether it causes a change in the structure of the heart. With this planned study; This deficiency in the literature will be overcome and the structure of the heart and biochemical parameters of exercise will be investigated.