Yüzme egzersizi ve yaşlanmaya bağlı vasküler disfonksiyon: İrisin peptidinin rolü
Swimming exercise and aging-associated vascular dysfunction: The role of irisin peptide
  1. Tez No: 480986
  2. Yazar: ZARİFE NİGAR ÖZDEMİR KUMRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR KURTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Çalışmada doğal yaşlanma sürecinde ya da D-galaktoz ile taklit edilen yaşlanma modelinde; 1- egzersizin torasik aortada endoteliyal fonksiyon üzerindeki rolünü araştırmak, 2- iki farklı yaşlanma modelinin yağ dokusundaki irisin düzeylerini nasıl etkilediğini ortaya koymak ve yaşlanma ile ortaya çıkan olası vasküler bozukluklardaki rolünü göstermek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 12 haftalık (3 aylık) dişi (250-300 gr) Sprague Dawley sıçanlar kullanılmıştır. Deney grupları 3 aylık sedanter (Genç; n=10), 3 aylık egzersiz (Genç+E; n=10), 18 aylık doğal yaşlı sedanter (DY; n=10), 18 aylık doğal yaşlı egzersiz (DY+E; n=10), D-Galaktoz ile yaşlandırılmış sedanter (D-Gal; n=10) ve D-Galaktoz ile yaşlandırılmış egzersiz grubu (D-Gal+E; n=10) olmak üzere planlanmıştır. Biyokimyasal, histopatolojik ve immunhistokimyasal analizler için kalp ve aort dokusu alınmıştır. Plazma ve PVAD irisin düzeylerinin tayini yapılmıştır. Vücut yağ oranı tespiti ve ayrıca torasik aortadan perivasküler adipoz doku içeren/içermeyen (PVAD+/-) halkalar ayrı ayrı izole organ banyolarında çalışılmıştır. Bulgular: Yaşlanma gruplarının kalp dokusunda hem DY hem de D-Gal gruplarında her ikisinde de oksidatif hasarda anlamlı şekilde artış ile birlikte antioksidan kapasitede anlamlı şekilde azalma tespit edilmiştir. Egzersiz ile birlikte bu parametrelerde anlamlı iyileşme kaydedilmiştir. Yaşa bağlı ortaya çıkan vasküler disfonksiyonun irisinin vazorelaksan yanıtlarına da etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca yaşa bağlı bozulan irisin yanıtlarının düzenli egzersiz ile düzelebileceği ortaya konmuş, PVAD'nun irisine bağlı gevşeme yanıtlarındaki etkisi ilk defa vurgulanmıştır. Yaşlanma ile birlikte aorta azalan irisin immune ekspresyonu ile birlikte egzersiz ile artan ekspresyon gösterilirken PVAD'da egzersiz ile birlikte artan kahverengi yağ dokusundaki irisin ekspresyonu ifade edilmiştir. Artan PVAD irisin düzeyleri ELİSA ile de teyit edilmiştir. Sonuçlar: Yaşlanma ile birlikte PVAD'da meydana gelen değişiklikler ve sonucunda damar yanıtlarında doğan faklılıkların tartışıldığı çalışmada sonuçlarımızın egzersiz ile birlikte irisin'e verilen yanıtlarda PVAD'nun katkısını aydınlattığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective (Aim): The aim of this study is to investigate possible effect of exercise on endothelial function of thoracic aortae in both natural aging and D-galactose mimetic ageing models. The second aim of present study is to demonstrate the level of irisin on these aging models and also elucidiate the role of irisin on vascular dysfunction resulted in ageing. Material and Methods: Female Sprague-Dawley rats were obtained; 3-month-old, young group (n=10), 3-month-old young exercise group (n=10), 18-month-old, aged group (n=10), 18-month-old, aged exercise group (n=10) groups, D-galactose mimetic aging group (n=10), D-galactose induced aging exercise group (n=10). Cardiac and aortic samples were collected for biochemical, histopathological and immunohistochemistry examination. The body fat ratio was calculated and thoracic aortas were taken for contractile responses studies in the absence or presence of perivascular adiposes tissue (PVAT+/-). The levels of irisin in both plasma and PVAT were detected. Results: Although there were concurrence between ageing models (natural aging and D galactose mimetic ageing) according to oxidative stress and decreased antioxidant capacities, it was obtained that the time for developing vascular dysfunction and the mechanism of action were different and inadequate in these models. Vasorelaxant responses of irisin in age-related vascular dysfunction have also been shown. In addition, age-related impaired irisin responses were found to be improved by regular exercise and the effect of PVAT on irisin-induced relaxation responses was emphasized for the first time. Immune expression of irisin decreased in aorta with aging and it was increased by exercise. Increased PVAD iris levels have also been confirmed with ELISA. Discussion: In conclusion our results show the differences in vascular function and PVAT in aging and the contribution of PVAT to the response of irisin with exercise. The changes in PVAT with ageing and their effects on vascular response were discussed. The attribution of PVAT on response of irisin during exercise would be elucidiated according to these results.