İnfertil çiftlere PLISSIT modeli doğrultusunda verilen cinsel danışmanlığın cinsel işlev ve cinsel doyuma etkisi
The effect of sexual counseling given to infertile couples according to The PLISSIT model on sexual function and sexual satisfaction
- Tez No: 725859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma infertil çiftlere PLISSIT modeli doğrultusunda verilen cinsel danışmanlığın cinsel işlev ve cinsel doyuma etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı İnfertilite Kliniği'nde Ağustos 2019 - Şubat 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örnekleme cinsel işlev bozukluğu olan toplam 60 infertil çift dahil edilmiştir. Deney grubu 30 çift ile toplam 6 görüşme (ilk görüşme, en az birer hafta ara ile PLISSIT modeline dayalı 3 cinsel danışmanlık, ikinci ayda 1 telefon görüşmesi ve üçüncü ayda son görüşme), kontrol grubu 30 çift ile toplam 3 görüşme (ilk görüşme- ikinci ayda 1 telefon görüşmesi ve üçüncü ayda son görüşme) yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu (ACYÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Yeni Cinsel Doyum Ölçeği (YCDÖ) ve İnfertilite Stresi Ölçeği (İSÖ) kullanılmıştır. Kadın ve erkeklerin ön görüşmedeki BDÖ toplam ortalama puanları deney ve kontrol grubunda benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study to determine the effect of sexual counseling given to infertile couples in line with the PLISSIT model on sexual function and sexual satisfaction. The study was conducted between August 2019 - February 2020 in the Infertility Clinic of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, Reproductive Endocrinology and Infertility. A total of 60 infertile couples with sexual dysfunction were included in the sampling. A total of 30 couples were interviweved in 6 sessions (first interview, 3 sexual counseling sessions based on the PLISSIT model at least one week apart, 1 phone call in the second month and the last interview in the third month), and 30 couples in the control group were interviewed in 3 sessions (first interview - 1 phone call in the second month and the last interview in the third month). Descriptive Information Form, Female Sexual Function Index (FSFI), Arizona Sexual Experiences Scale Male Form (ASEX), Beck Depression Inventory (BDI), New Sexual Satisfaction Inventory (NSSI) and Infertility Stress Scale (ISS) were used to collect the data. BDI total mean scores of women and men in pre-interviews were similar in the experimental and control groups (p>0.05).