Kastamonu yerel basınının sosyal medya kullanımı üzerine bir inceleme
A review on the use of social media of the local press of Kastamonu
- Tez No: 725858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dördüncü güç olarak kabul edilen basın, gerek ulusal gerekse yerel anlamda halkı bilgilendirme ve haber alma açısından önemli bir araçtır. Barınma, yeme-içme gibi temel insan ihtiyaçlarının arasında iletişim de bulunmaktadır. Basının doğru bir şekilde kullanılması, hitap ettiği kitlenin gerektiği gibi aydınlatılması demektir. Bu sebeple gazetecilik mesleğini icra eden bütün basın mensupları mesleklerinin etik kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmak zorundadır. Ulusal basın, ülke genelinde haber alma ihtiyacını karşılaması, yaşanılan sorunları dile getirmesi ve çözüme kavuşturması gibi fonksiyonlarının yanında bazı haber kaynaklarıyla da iletişim halindedir. Bu da yerel basındır. Ulusal haber kuruluşlarının ulaşamadığı bölgelerde yerel basın yaşanan bütün gelişmeleri hem genele hem de yerele aktarma görevini üstlenmiştir. Yerel gazeteler bir nevi şehrin hafızasıdır. Yerel gazetelerin gelişmişliği, şehrin hafızasının gelişmişliğini ve derinliğini gösterir. Bu derinliğin sunduğu bilgi birikimi sayesinde geleceğe daha güvenli ve emin adımlar atılabilir. Geleceğe atılan her adım için geçmişin öğretmiş olduğu bilgilerden faydalanılmalıdır. Kastamonu yerel basını da geçmişin hafızasını geleceğe taşıma noktasında büyük önem arz etmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan Kastamonu basını, bu geçmişin getirmiş olduğu özgüven ve birikimi günümüzde de layıkıyla korumaktadır. Bu sayede yerel basın, faaliyet göstermiş olduğu toplumun kimliğine de sahip çıkmaktadır. Bir bölgede yerel gazetelerin ve haber ajanslarının var olması, bölge halkının haber alma ihtiyacını da önemli ölçüde karşılamaktadır. Yine aynı şekilde tüm ülkeye sesini duyurmak isteyen bölge halkı, yerel gazeteler aracılığıyla hem yaşadığı bölgeye hem de yaşadığı ülkeye sesini kolaylıkla duyurup sorunlarını dile getirebilmektedir. Günümüzde geleneksel medyanın tek başına yetersiz kaldığı durumlarda, gazetelerin dijital platform ağları önemli bir yer tutmaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte okuyucu kaybı artan yerel gazeteler, etkinliğini sürdürmek amacıyla yeni iletişim teknolojilerini kullanma yoluna gitmişlerdir. Gazetelerin yazılı basından dijital ortama evrilmesi ve daha sonra sosyal medya ile buluşması birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Kastamonu ilindeki yerel gazetelerin sosyal medya serüvenini incelemektir. Bu amaçla kent merkezinde yayın hayatını sürdüren Kastamonu, Nasrullah, Sözcü, Doğrusöz, Açıksöz ve Gündem 37 gazeteleri tez çalışması için seçilmiştir. Seçilen gazetelerin çalışanları ve yazı işleri müdürleriyle gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda Kastamonu yerel basınının Facebook, Instagram ve Twitter kullanımı değerlendirilecektir. Çalışma, Kastamonu'da bu yönde bir araştırma yapılmamış olması dolayısıyla geleceğe ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The press, which is accepted as the fourth force, is an important tool in terms of informing the public and receiving news, both in the national and local sense. Communication is one of the basic human needs, such as housing, nutrition. The use of the press in the proper way means that the addressed audience is informed correctly. For this reason, all members of the press engaged in journalism must strictly adhere to the ethical rules of their profession. The national press is in communication with some new sources and in addition to functions such as meeting the need of receiving news, expressing the problems experienced and finding solutions as well. The source we mentioned is the local press. In the regions where the national press organizations cannot reach, local press has undertaken the task of transmitting all the national news both to the public and local regions. Local newspapers are like the memories of the city. The sophistication of local newspapers indicates the growth and wealth of the city's memory. Safer and more confident steps can be taken into the future thanks to the knowledge that this wealth offers. It should be utilized through the knowledge that we get from the past for every step taken into the future. Kastamonu press has a very important place about transmitting memory of the past to future. Furthermore, press of Kastamonu, which has an original history, deservedly preserves the self-confidence and information savings brought by the past. Thanks to this, the local press also protects the identity of the society in which it operates. The presence of local newspapers and news agencies in a region, also seriously meets the need of receiving news for the locals of the region. In addition, the people of a local region who want to make their voice heard all over the country can easily do that and express their problems to their own region and nationwide. The digital platform networks of newspapers are of great importance in cases where traditional media alone is insufficient today. Local newspapers where the loss of readers increases with digitalization have started using new communication technologies to continue their activities. The evolution of newspapers from print press to digital media and meeting with social media has created a number of problems. The main purpose of this study is to examine the social media adventure of local newspapers in Kastamonu province. For this purpose, Kastamonu, Nasrullah, Sozcu, Dogrusoz, Acıksoz and Gundem 37 newspapers, which continue to publish in the city center, were selected for this thesis study. The use of Facebook, Instagram and Twitter will be evaluated in the local press of Kastamonu as a result of interviews conducted with employees and editorial directors of selected newspapers. This study will give direction to the future due to the fact that there has been no research so far on this subject in Kastamonu.