Dijital oyunlarda yer alan islamofobik unsurların incelenmesi
Analyzing of islamophobic elements in digital games
- Tez No: 725863
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İslam dini ve Müslümanlara yönelik olumsuz davranış ve duygular olarak ifade edilen İslamofobi, Müslümanların din özgürlüğünü, sivil özgürlüklerini ve insan haklarını ihlal eden uygulamalardır. Ayrımcılığa, önyargılara, dışlamalara, nefret suçlarına neden olan ya da bu durumların oluşmasını tetikleyen söz ve davranışlardır. İslamofobi kavramı, İslâm dinine yönelik olumsuz bakış açısı oluşturmaktadır. İslamofobi kavramının oluşmasının arka planında kültürel, tarihî, ekonomik ve siyasi birçok sebep bulunmaktadır. İslamofobinin topluma empoze edilmesinde çeşitli ortamlar kullanılmaktadır. Medya, sosyal medya, gazete, dizi ve filmler gibi birçok ortam üzerinden İslamofobi savunuculuğu yapılabildiği gibi, dijital oyunlar üzerinden de bu durum gerçekleştirilmektedir. Dijital oyunlarda yer alan İslamofobik unsurların belirlenmesi açısından ele alınan bu çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın temel amacı, dijital oyunlar içerisinde yer alan, dinî ve ahlaki kurallarla çatışan, İslamofobik algıyı besleyen unsurların tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda oyunlarda bulunan hususlar, nitel araştırma yöntemi kapsamında, veri analiz sürecinde kullanılan betimsel analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Dijital oyunlar incelendiğinde birçok İslamofobik unsurun var olduğu tespit edilmiştir. Oyunlarda bu unsurların gizli ya da açık bir şekilde ortaya konulduğu görülmüştür. Oyun boyunca yerine getirilmesi gereken kuralların, bölümü geçmek için yapılması gerekli hareketlerin, İslam dini özelinde bakıldığında İslamofobik unsurları ihtiva eden hususlar olduğu belirlenmiştir. Araştırmada oyunlarda yer alan İslamofobik unsurların, kullanıcıların sosyalleşme biçimine etkileri, gerçek dışı algı olup olmadıkları ve bu unsurların İslamofobik algıyı ne şekilde beslediği konuları üzerinden değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. İfade edilen İslamofobik unsurların, bireylerin sosyalleşmeleri üzerinde etkiler bıraktığı, bu etkilerin bireylerin yaşamlarını etkilediği ve davranış olarak dışa vurulduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Çalışmada belirlenen unsurların İslâm hakkında önyargı oluşmasına sebep olduğu ve bunun İslamofobi algısını beslediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamophobia which is explained as negative behaviors and feelings towards the religion of Islam and Muslims is a practice that violates Muslims' freedom of religion, civil liberty, and human rights. It is a behavior and a statement that causes discrimination, prejudice, exclusion, and hate crimes or triggers them. The concept of Islamophobia creates a negative point of view towards the religion of Islam. There are many cultural, historical, economic, and political reasons in the background of the formation of the concept of Islamophobia. Various platforms are used to impose Islamophobia on society. Islamophobia can be advocated not only through media, social media, newspapers, TV series, and movies but also through digital games. This study which is addressed to determine the Islamophobic elements in digital games is descriptive. The main purpose of the research is to determine the elements which conflict with the religious and moral rules and feed Islamophobic perception in digital games. In accordance with this purpose, the issues in games are analyzed using the descriptive analysis method used in the data analysis process within the scope of the qualitative research method. When digital games are analyzed, many Islamophobic elements are determined. It has been seen that these elements are secretly or openly revealed in games. When viewed specifically in the religion of Islam, it has been determined that the conditions that need to be completed, and the actions that must be done to pass the section during games are the issues that contain Islamophobic elements. In the research, it has been tried to evaluate the effects of the Islamophobic elements in games on the socialization of the users, whether they are unrealistic perceptions, and how these elements feed the Islamophobic perception. It has been learned that Islamophobic elements have effects on the socialization of individuals, these effects their lives and they are observed in the behavior of the individuals. It has been concluded that the elements determined in the research cause prejudice about Islam and they feeds the perception of Islamophobia.