Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının yapısı ve gelişim süreci
The structure and development process of European Security and Defense Policy
- Tez No: 725864
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avrupa Birliği'nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikasının (ODGP) bir parçası olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının (AGSP) oluşum süreci, 2000'li yıllarda tamamlanmış ve politikanın gelişim süreci bu yıllarda başlamıştır. Gelişim süreci devam etmekte olan AGSP, Avrupa Birliği'nin ilerleme katetmek için yüksek çaba harcadığı alanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, AGSP'nin oluşum ve gelişim süreci, yapısal araçlarının kapsamı ve operasyonel faaliyetlerinin etki alanının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bununla beraber, Avrupa Birliği içerisinde ortak güvenlik ve savunmaya dair iş birliği teşviklerinin son yıllarda arttığı ve çeşitli programlarla desteklendiği görülmüş, bu doğrultuda AGSP'nin mevcut durumu, yaşadığı güncel gelişmeler çerçevesinde ele alınmıştır. Tezde Avrupa Birliği'nin, AGSP-Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) çerçevesi içerisinde yürüttüğü askeri ve sivil operasyonlara da yer verilmiştir. Bu kapsamda 37 askeri ve sivil misyon, başlangıç tarihleri esas alınarak kronolojik olarak sıralanmış ve incelenmiştir. Ayrıca operasyonların, dünya haritası üzerindeki konumları belirlenmiş ve bilgiler görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Security and Defence Policy (ESDP), part of the Common Foreign and Security Policy (CFSP) of the European Union(EU), completed the growth process in the 2000s. After that, the development process of the ESDP was initiated by the EU. The development process of ESDP continues today, and it appears as one of the fields in which the European Union makes a remarkable effort. This thesis purposes of determining the structure, operational activities, formation, and development process of ESDP. In addition, the current situation of the ESDP is assessed through improved collaborations regarding common security in recent years. The study covers the military, and civil operations carried out by the European Union within the framework of the ESDP and the Common Security and Defence Policy (CSDP). In this context, 37 operations and missions are analyzed chronologically, and the operations' locations are indicated on the map.