Tip 2 diyabet hastalarının tedaviye uyumlarının ve insülin algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment adaptation and the insulin perceptions of patients with type-2 diabetes
  1. Tez No: 725891
  2. Yazar: MÜGE TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, tip 2 diyabet hastalarının tedaviye uyumlarının ve insülin algılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan bu çalışmanın evrenini, 2020 yılının ilk altı ayı içerisinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi'nde Endokrinoloji Polikliniğine başvuran tip 2 diyabet tanısı olan hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Temmuz ile Eylül 2020 tarihleri arasında, Hasta tanıtım formu, Charlson Komorbidite İndeksi, Tip 2 DM Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği ve İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel istatistikler, parametrik testlerden t-testi ve ANOVA, parametrik olmayan testlerden de Mann Whitney- U ve Kruskall Wallis H testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların, yaş ortalaması 59.35±11.99 ve %58.1'i kadındır. Hastaların %57.6'sının 10 yıldan az süredir tip 2 diyabet hastalığı vardır ve %73.3'ünün diyabete ek hastalığı bulunmaktadır. Tip 2 DM Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 78.12±12.60 olan hastaların (%99) tedaviye uyumları“orta”düzeydedir. Hastaların İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği'nden toplamda 54.49±15.75, pozitif değerlendirme alt boyutundan 15.03±3.53 ve negatif değerlendirme alt boyutundan ise 45.50±13.05 puan almışlardır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre hastaların diyabet tedavisine uyumları orta düzeydedir. Sadece oral antidiyabetik ilaç kullanan hastaların tedaviye uyumları insülin tedavisi alan hastalardan daha düşüktür. Hastaların insülin tedavisini olumsuz değerlendirdikleri, dolayısıyla insüline karşı negatif algılarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the treatment adaptation and insulin perceptions of type 2 diabetes patients. The population of the study, which is planned as descriptive and cross-sectional, consists of patients with type-2 DM who applied to the Endocrinology Outpatient Clinic of Karadeniz Technical University Health Practice and Research Center Farabi Hospital in the first half of 2020. The data of the study were collected by using Patient information form, Charlson Comorbidity Index, Patient Adaptation Scale in the Treatment of Type-2 DM, and Insulin Treatment Appraisal Scale during the period of July-September 2020. Analysis of the research data was made with the SPSS package software. Descriptive statistics, t-test and ANOVA from parametric tests and Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test from non-parametric tests were used for data evaluation. The average age of the participants was 59.35±11.99 and 58.1% of them were female. 57.6% of the patients have type-2 DM disease for less than 10 years, and 73.3% of them have additional disease to diabetes. The mean score of the Patient Adaptation Scale in the Treatment of Type-2 DM was 78.12±12.60 and 99% of them were evaluated as“moderate”. The total Insulin Treatment Appraisal Scale of the patients was 54.49±15.75; the positive subscale was 15.03±3.53; and the negative subscale was 45.50±13.05. As a result of the study, the patients' compliance with diabetes treatment was found to be at moderate level. Patients using only oral antidiabetic drugs have lower compliance to treatment than patients using insulin It was concluded that the patients evaluated the treatment of insulin negatively, that is, their negative perceptions towards insulin were higher.