Tip 2 diyabet hastalarının tedaviye uyumu ile insülin uygulama becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between treatment adherence of TYPE 2 diabetes patients and insulin administration skills
- Tez No: 705050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KACAROĞLU VİCDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tip 2 Diyabet hastalarının tedaviye uyumu ile insülin uygulama becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi Bu çalışma, Tip 2 Diyabet hastalarının tedaviye uyumu ile insülin uygulama becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma İzmir'de bir Devlet Hastanesinde 01.10.2020-01.10.2021 tarihleri arasında ilişki arayıcı tanımlayıcı araştırma tasarımı kullanılarak yapıldı. Çalışmada örnek hacminin belirlenmesi için G Power 3.1 paket programı kullanılarak testin gücü 0.95'i sağlayacak şekilde örnek hacmi 174 kişi olarak belirlendi. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hasta Tanılama Formu, Tip 2 Diabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği ve İnsülin Enjeksiyonu Beceri Gözlem Formu kullanıldı. Araştırmanın verilerinin istatistiksel analizinde; betimsel istatistikler, Kolmogorov Simirnov normallik testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans analizi ve Spearman Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of relationship between treatment adherence of type 2 diabetes patients and their insulin administration skills. This study was done to determine the relationship between treatment adherence of type 2 diabetes patients and their insulin administration skills. This study has a descriptive, correlational study design and was done in a Public Hospital in Izmir between the dates of 01.10.2020-01.10.2021 G Power 3.1 package program was used to determine the study sample size and 174 was determined as the sample size with a power of 0.95. The Patient Identification Form, Medication Adherence Scale in Patients with Type 2 Diabetes and Insulin Injection Skill Observation Form were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov test of normality, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman Correlation analysis were used to perform statistical analysis of the study data.