Likenlerin toprak agregat stabilitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of lichens on soil agregate stability
  1. Tez No: 725916
  2. Yazar: BETÜL ÇETİNDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma likenlerin toprak agregat stabilitesi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Almanya'nın Meulenwald bölgesinin Picea abies ve Pinus sylvestris türünden oluĢan ormanlık alanlardan Cladonia Furcata, Cladonia coniocraea, Peltigera Rufescens ve Baeomyces rufus likenleri tespit edilen alanlardan likenli ve likensiz toprak örnekleri alınmıştır. Bu çalışmada toprak örneklerinin toprak pH'sı, organik madde (%) içeriği, toprak permeabilitesinin (toprak geçirgenliği), tekstür analizi, katyon değiĢim kapasitesi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan çalışmada likenli toprağın agregat stabilitesinin ve suyu tutma kapasitesinin likensiz toprağa göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of lichens on soil aggregate stability. In the study, lichen and non-lichen soil samples were taken from the forest areas of the Meulenwald region of Germany, consisting of Picea abies and Pinus sylvestris species, where lichens of Cladonia Furcata, Cladonia coniocraea, Peltigera Rufescens and Baeomyces rufus were detected. In this study, soil samples were evaluated in terms of soil pH, organic matter (%) content, soil permeability (soil permeability), texture analysis, and cation exchange capacity. In the study, it has been determined that the aggregate stability and water holding capacity of lichen soil is higher than that of non-lichen soil.