Okul öncesi öğretmenlerinin kişilerarası öz yeterlikleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between preschool teachers' interpersonal self efficacy and occupational professionalism
  1. Tez No: 725921
  2. Yazar: AYŞE DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİRE OCAK KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırma okul öncesi öğretmenlerinin kişilerarası öz-yeterlikleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkiyi demografik özellikleri de göz önüne alarak incelemek amacıyla İzmir ilindeki 156 devlet okulundan 355 kadın, 12 erkek, toplam 367 okul öncesi öğretmeni ile iç içe karma desen modelinde yürütülmüştür. Verileri toplamak amacıyla; Öğretmen Kişilerarası Öz-Yeterlik Ölçeği, Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği, Demografik Bilgi Formu kullanılmış ve ek olarak 8 öğretmenle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmada istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmış, korelasyon analizi yapılmış ve öncesinde verilerin normal dağılımları Q-Q Plot Normal Dağılım Grafiği ve Skewness-Kurtosis puanları incelenerek kontrol edilmiştir. Demografik bilgiler tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile; yaş aralığının, eğitim düzeyinin, okul türünün ve kıdem yılının, öğretmenlerin kişilerarası öz-yeterlikleri ve mesleki profesyonelliklerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı ise Tek Yönlü ANOVA ile saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin kişilerarası öz-yeterlikleri ile mesleki profesyonellikleri arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin bulunmuştur. Öğretmenlerin kişilerarası öz-yeterlikleri ile sınıf yönetimindeki öz-yeterlik düzeyi, meslektaşlarından destek elde etmeye ilişkin öz-yeterlik düzeyi, idarecilerden destek elde etmeye ilişkin öz-yeterlik düzeyi arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ile kişisel gelişim, mesleki duyarlılık, kuruma katkı, duygusal emek alt boyutları arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri karşılaştırıldığında ilk sırayı önlisans, onları yüksek lisans ardından da lisans mezunu öğretmenler takip etmektedir. Okul türü, kıdem yılı ve yaş değişkenine göre öğretmenlerin hem kişilerarası öz-yeterliklerinde hem de mesleki profesyonelliklerinde anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the relationship between the interpersonal self-efficacy of preschool teachers and their occupational professionalism, taking into account their demographic characteristics, the research was carried out in a mixed pattern model with 355 female and 12 male preschool teachers in total from 156 public schools in Izmir. In order to collect data; Teacher Interpersonal Self-Efficacy Scale, Teachers' Occupational Professionalism Scale, Demographic Information Form were used and in addition, focus group interviews were conducted with 8 teachers. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis in the research, correlation analysis was performed to examine teachers' interpersonal self-efficacy and occupational professionalism, and beforehand, the normal distribution of data was checked by examining the Q-Q Plot Normal Distribution Chart and Skewness-Kurtosis scores. Demographic information with descriptive statistical methods; One-Way ANOVA was used to determine whether age range, education level, school type and seniority year differed significantly according to teachers' interpersonal self-efficacy and occupational professionalism. There is a high and positive significant relationship between the interpersonal self-efficacy of preschool teachers and their occupational professionalism. A high and positive significant relationship between the interpersonal self-efficacy of teachers and their self-efficacy in classroom management, their self-efficacy in getting support from their colleagues, and their self-efficacy in obtaining support from administrators. A high-level and positively significant relationship was found between the occupational professionalism of teachers and the sub-dimensions of personal development, professional sensitivity, contribution to the institution and emotional labor. There was no significant difference in both interpersonal self-efficacy and occupational professionalism of teachers according to school type, seniority and age.