Deneysel testiküler iskemi reperfüzyon modelinde p-kumarik asit'in etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of p-coumaric acid in the experimental testicular ischemia reperfusion model
  1. Tez No: 725920
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇINAR ZİHNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALİYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Testis torsiyonu (TT), spermatik kordun dönmesinin neden olduğu, kan akışının kesilmesine ve testiküler iskemiye neden olan ürolojik bir acil durumdur. Testiküler iskemi reperfüzyon (İ/R) hasarının patofizyolojisinde reaktif oksijen türleri (ROS) önemli rol oynar. p-Kumarik asit (p-CA) kumarik asitin doğada en fazla bulunan izomeridir; anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve antidiyabetik gibi pek çok biyolojik etkilere sahiptir. Bu çalışmada p-CA'nın testis torsiyonu/detorsiyonu (T/D) ile oluşturulan İ/R modeli üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada 35 adet Sprague Dawley (250-300 g) erkek rat kullanıldı ve her grupta 7 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna yalnızca laparatomi uygulandı. İ/R grubunda sol testise 720˚ 4 saat torsiyon (iskemi), 2 saat detorsiyon (reperfüzyon) uygulandı. Etanol grubuna anestezi başlangıcından 3.5 saat sonra intraperitonal (i.p) etanol verildi. Tedavi gruplarına detorsiyondan 30 dk önce i.p 50 ve 100 mg/kg dozlarında p-CA uygulandı. Doku ve serumda oksidatif stres ve antioksidan parametrelerin düzeyleri ölçüldü, ayrıca doku örnekleri histopatolojik olarak değerlendirildi. p-CA tedavisi, serum ve dokuda İ/R hasarı ile artmış malondialdehit (MDA) seviyelerini anlamlı derecede düşürdü. Dokuda süperoksit dismutaz (SOD) seviyeleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi (p>0.05). Glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon (GSH) seviyeleri İ/R grubunda kontrole göre düşüktü. Toplam oksidan durum (TOS) seviyeleri İ/R ile artış gösterirken, toplam antioksidan durum (TAS) seviyeleri İ/R grubunda kontrole göre düşüktü. Serumda GPx seviyelerinde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. GSH seviyeleri İ/R grubunda kontrole göre anlamlı derecede düşüktü. TAS, TOS seviyelerinde gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Histopatolojik incelemede Johnsen testiküler biyopsi skoru (JTBS), İ/R ve p-CA tedavi gruplarında kontrole göre daha düşüktü. İ/R+p-CA 100 mg/kg grubunda İ/R grubuna göre histopatolojik skor seviyesi anlamlı olarak düzeldi. Çalışmamızın sonuçlarına göre p-CA testiküler İ/R hasarında oksidatif stresi azaltarak koruyucu etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion (TT) is a urological emergency caused by rotation of the spermatic cord, leading to interruption of blood flow and testicular ischemia. Reactive oxygen species (ROS) play an important role in the pathophysiology of testicular ischemia-reperfusion (I/R) injury. p-Coumaric acid (p-CA) is the most abundant naturally occurring isomer of coumaric acid; it has many biological effects such as anti-inflammatory, antibacterial, antioxidant, and antidiabetic. In this study, the effects of p-CA on the I/R model created by testicular torsion/detorsion (T/D) were investigated. 35 Sprague Dawley (250-300 g) male rats were used in the study and they were divided into 5 groups with 7 rats in each group. Only laparotomy was applied to the control group. In the I/R group, 720˚ 4 hours of torsion (ischemia) and 2 hours of detorsion (reperfusion) were applied to the left testis. Intraperitoneal (i.p) ethanol was given to the ethanol group 3.5 hours after the onset of anesthesia. i.p 50 and 100 mg/kg doses of p-CA were administered to the treatment groups 30 minutes before detorsion. The levels of oxidative stress and antioxidant parameters were measured in tissue and serum, and tissue samples were also evaluated histopathologically. p-CA treatment significantly decreased in serum and tissue I/R damage and increased malondialdehyde (MDA) levels. Tissue superoxide dismutase (SOD) levels did not differ significantly between the groups (p>0.05). Glutathione peroxidase (GPx) and glutathione (GSH) levels were lower in the I/R group compared to the control. While total oxidant status (TOS) levels increased with I/R, total antioxidant status (TAS) levels were lower in the I/R group compared to the control. There was no significant difference between the groups in serum GPx levels. GSH levels were significantly lower in the I/R group than in the control. There was no significant difference between the groups in TAS and TOS levels. In the histopathological examination, Johnsen testicular biopsy score (JTBS) was lower in the I/R and p-CA treatment groups compared to the control. Histopathological score level improved significantly in the I/R+p-CA 100 mg/kg group compared to the I/R group. According to the results of our study, p-CA showed a protective effect by reducing oxidative stress in testicular I/R damage.