6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu öncesi ve sonrası faaliyet gruplarına göre iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational accidents according to the activity groups before and after the occupational health and safety JAW NR. 6331
- Tez No: 725932
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu öncesi ve sonrası faaliyet gruplarına göre iş kazalarının değerlendirilmesidir. Faaliyet alanları olarak“Maden Sektörü”,“Metal Sanayi”,“İnşaat Sektörü”,“Tekstil Ürünleri İmalatı”ve“Gıda Ürünleri İmalatı”faaliyet alanları ele alınmıştır. Bu faaliyet alanlarında 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu öncesi ve sonrasında, toplam sigortalı çalışan sayısında, iş kazası sayısında, iş kazası oranında, ölüm sayısında, mortalite hızında (ölüm oranında) ve fatalite hızında (kaza hızı ya da kaza sıklığında) bir değişikliğin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmada T.C. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) paylaşmış olduğu istatistiki veriler kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde normal dağılım test sonuçlarına göre; normal dağılan verilerin analizinde parametrik test olan ve iki değişken arasındaki fark puanlarını karşılaştırmada kullanılan Independent-Samples T Testi, normal dağılmayan verilerin analizinde ise Non-Parametrik test olan ve yine iki değişken arasındaki fark puanlarını karşılaştırmada kullanılan Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kanunun tam anlamıyla yürürlüğe girdiği yıl olan 2013'den sonra ele alınan faaliyet alanlarında iş kazası sayısı, iş kazası oranı, ölüm sayısı, mortalite hızında (ölüm oranı) artışın devam ettiği, kanun yürürlüğe girdikten sonra sadece inşaat, tekstil ve gıda ürünleri imalatı sektörlerinde fatalite hızında (kaza hızı ya da kaza sıklığı) bir düşüşün olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun“Maden Sektörü”,“Metal Sanayi”,“İnşaat Sektörü”“Tekstil Ürünleri İmalatı”ve“Gıda Ürünleri İmalatı”faaliyet alanlarında iş kazası ve bununla ilgili oranları düşürmede etkili olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the occupational accidents according to the activity groups before and after the occupationallhealth and safety low numbered 6331. The fields of“Mining Sector,”“Metal Industry,”Construction Sector,“ ”Textile Products Manufacturing,“ and ”Food Products Manufacturing“ are discussed. In these fields of activity, before and after Occupational Health and Safety Law Nr. 6331, it was examined that if there was a change in the total number of insured employees, the number of work accidents, the rate of work accidents, the number of deaths, the mortality, rate (death rate) and the fatality rate (accident rate or accident frequency). Survey design, one of the quantitative research methods, was used in the research. In the research, Republic of Turkey Statistical data shared by Social Security Institution were used. According to the normal distribution assumptions in the analysis of the obtained data, the Independent-Samples t test, which is a parametric test in the analysis of normally distributed data, used to compare differences between two variables. The Mann Whitney U test, which is a non-parametric test in the analysis of nonnormally distributed data, used to compare differences between two variables. According to results , after 2013, the year the law entered into force, the increase in the number of work acc idents, work accident rate, number of deaths, mortality rate continued in the field of activity, there were decrease of fatality rate (accident rate or accident frequency) only in construction, textile, and food products sectors. To these results, it can be said that the law nr. 6331 was ineffective to decrease work accidents and related rates in the activity fields of ”Mining Sector,“ ”Metal Industry,“ Construction Sector,”“Textile Products Manufacturing,”and“Food Products Manufacturing”