Selection of 2'fy rna aptamers against Crimean Congo haemorrhagic fever virus
Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsüne karşı 2'fy rna aptamerlerin seçilimi
- Tez No: 725936
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL GÖZEN, DR. MÜSLÜM İLGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) potansiyel ölümcül bir hastalıktır ve çoğunlukla kene teması ile bulaşan bir hastalıktır. Etken KKKA virüsü (KKKAV), Nairoviridae ailesinin Orthonairovirus genusuna mensuptur ve vakalar genellikle Asya, Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Doğu'dan bildirilmektedir. Dünya genelinde fatalite oranı %30-50 arasında değişmekteyse de Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nca yaklaşık olarak %5 civarında olarak bildirilmiştir ve bu oran çocuklarda %1,7-26,5 arasında değişim göstermektedir. Enfeksiyon tespiti için ELISA kitleri kullanılmaktadır fakat bu kitler oldukça zaman alıcı, pahalı ve yoğun emek gerektiren yöntemler olup, spesifik olarak virüsün tespitinden ziyade hastalık etkeni virüse karşı üretilen IgG ve IgM antikorları hedef aldıklarından hatalı sonuçlara yol açmakla birlikte tekrar kullanıma da uygun değillerdir. Hastalığın sıklıkla karıştırıldığı diğer enfeksiyon hastalıkları (Viral hepatitler, tifo, leprospiroz, Hantavirüs infeksiyonları vb.) için yapılacak mikrobiyolojik test maliyetleri etkili tanı maliyetini daha da yükseltmektedir. Bu sebeplerden dolayı günümüzde KKKA teşhisi için etkin bir hasta başı tanı kitine ihtiyaç duyulmaktadır. Aptamerler, in vitro olarak seçilebilen ve ilgili hedefleri için yüksek afinite ve seçiciliğe sahip olan küçük nükleik asitlerdir. ssDNA veya RNA olarak bulunabilirler ve doğal olarak üç boyutlu yapılarına katlanırlar. Aptamerler, afinitelerini korurken yapısal kararlılıklarını geliştirmek için de değiştirilebilir. Bu özelliklerinden dolayı hem tedavi amaçlı hem de teşhis amaçlı kullanılabilirler. KKKA virüsüne özgü aptamerler bu çalışmada başarıyla seçilmiştir ve KKKA teşhisi için daha da optimize edilecektir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is potentially lethal and mostly infected by ticks. CCHF virus (CCHFV), is a Nairoviridae family member of the Orthonairovirus genus and in general, cases are reported from Asia, Africa, the Middle East, and Eastern Europe. The fatality rate ranges from 30 to 50% worldwide but it is reported as 5% by the Turkish Ministry of Health and it varies between 1.7 and 26.5% for children. ELISA kits used for the detection of infection are time-consuming, expensive, and labor-intensive; and because ELISAs detecting IgG and IgM antibodies are produced against virus, and don't specifically detect virus presence; these techniques may cause some inaccurate diagnosis and also they have no reusability. The diagnosis cost will be a lot higher when considering the cost of extra microbiological tests for infectious diseases (Viral hepatitis, typhoid, leptospirosis and Hantavirus infectious, etc.) that are misdiagnosed with CCHF. As a result, a more effective and faster diagnostic technology is required. Aptamers are tiny nucleic acids which can be selected in vitro and have a high affinity and selectivity for their relevant targets. They can contain ssDNA or RNA backbones, and they fold into their three-dimensional structure naturally. Aptamers can also be changed to improve their structural stability while maintaining their affinity. Because of these characteristics, they can be used for both therapeutic and diagnostic purposes. CCHFV binding aptamers were successfully selected in this study, and they will be further optimized for CCHF diagnosis.