Selecting 2-FY RNA aptamers against SARS-CoV-2 particle
SARS-CoV-2 parçacığına karşı 2-FY RNA aptamerlerinin seçilimi
- Tez No: 673379
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) SARS-CoV-2 virüsünün insanlar ya da diğer hayvanlar tarafından enfekte olunması sonucu oluşur ve ateş, öksürük, soluma zorlukları, kas ağrısı ve ishal gibi klinik semptomlara sebep olur. İleri seviyedeki semptomlar hayati tehlike oluşturabilecek akciğer yangısı, dolaşım sistemi ve nadir de olsa nörolojik sorunlar olabilir. Çalışmalara göre tahmin edilen ölüm oranı % 4; kayıt altına alınmış vakalar göz önüne alındığında ise ölüm oranı % 2,3'tür. İleri seviyedeki ölümcül semptomların oluşmasını engellemek için hastalığın erken teşhisi son derece önemlidir. PCR testleri yaygın şekilde kullanılsa da bunların başarı oranı %60 civarındandır ve sonuçların elde edilmesi saatlerce veya günlerce sürebilmektedir. Dolayısıyla, daha daha etkili ve hızlı teşhis için kullanılacak yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Aptamerler, in vitro seçilip, hedef moleküllerine yüksek afinite ve özgüllükle bağlanabilen küçük nükleik asit molekülleridir. Tek zincirli DNA veya RNA yapıda olabildikleri gibi, sekanslarına özgün üç boyutlu yapılar kazanabilmektedirler. Aptamerler yapısal kararlılıklarını arttırmak için, afinitelerinde herhangi bir kayıp olmaksızın modifiye edilebilirler. Bu özellikler aptamerleri terapi ve teşhis amaçlı uygulamalar için kullanılabilir kılmaktadır. Bu çalışmada, SARS-CoV-2 parçacıklarına bağlanacak ve ileride optimize edilip COVID-19 hastalığının teşhisinde kullanılabilecek aptamerleri başarıyla elde ettik.
Özet (Çeviri)
Corona Virus Disease – 19 (COVID-19) is caused by infection of SARS-CoV-2 from other humans and animals, which results in clinical symptoms like fever, cough, breathing difficulties headache, muscle pain, and diarrhea. Further symptoms can be life threatening clinical conditions such as pneumonia, cardiovascular and rarely neurological complexities. According to studies, estimated fatality rate of the disease is about 4 %; reported cases-fatality rate is about 2.3 %. Early diagnosis is crucial to prevent further fatal symptoms. Although PCR tests are widely used, their success rate is about 60% and getting results of the test can take hours to days. Thus, more effective, and faster diagnostic tool is required. Aptamers are small nucleic acids that can be selected in vitro bind to their cognate targets with a high specificity and affinity. They can have either ssDNA or RNA backbones and they fold naturally into their unique three-dimensional shape. Aptamers can also be further modified to enhance their structural stability without any loss of affinity. These properties make them useful for both therapeutic and diagnosis applications. In this study, we successfully generated SARS-CoV-2 binding aptamers that will be further optimized for COVID-19 diagnosis.