Yüksek florür konsantrasyonuna sahip iki farklı materyalin kompozitin dentine bağlanma dayanıklılığına etkisinin incelenmesi
Effects of two different materials with hi̇gh flouride concentration on the bond strength of composite to dentin
- Tez No: 725976
- Danışmanlar: PROF. ARLİN SERPUHİ KİREMİTCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, dentin çürüğü ve dentin aşırı duyarlılığı tedavilerinde kullanılan yüksek florür konsantrasyonuna sahip iki farklı materyalin, uygulandıktan hemen sonra ve yaşlandırıldıktan sonra kompozitin sağlam ve demineralize dentine bağlanma dayanıklılığına etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya çürüksüz 60 adet insan büyük azı dişi dahil edilmiştir. Dişlerden on tanesi rastegele bir şekilde tarama elektron mikroskop görüntüleme işlemi için ayrılmıştır. Dişler bukko-lingual/palatinal yarı olmak üzere ikiye bölünmüş, akrilik blokların içerisine yerleştirilmiş ve bukkal/lingual/palatinal mine uzaklaştırılarak 100 adet dentin örneği oluşturulmuştur. Dentin örneklerinin yarısı demineralizasyon solüsyonunda bekletilerek demineralize edilmiştir. Ardından örnekler her bir grupta örnek sayısı (n=10) olacak şekilde rastgele 10 gruba ayrılmıştır. Deney gruplarında topikal florürlü ajanlar, gümüş diamin florür solüsyonu/potasyum iyodür(GDF/KI; Riva Star, SDI, Avustralya) ve florürlü vernik(FV; Fluor Protector, Ivoclar Vivadent, Lihtenştayn) dentin yüzeylerine uygulanmış ve uygulama sonrası hemen ve florürlü ürünler termal siklus ile yaşlandırıldıktan sonra universal bir adeziv (Solare Universal Bond, GC, Japonya) ile kompozit rezin (Gradia Direct Posterior, GC, Japonya) tüm örneklere bağlanmıştır. Kompozit rezin bağlanmasının ardından tüm örneklere termal siklus ile yaşlandırma uygulanmıştır. Bağlanma dayanıklıklılığını ölçmek için makaslama bağlanma dayanıklılık testi (MBDT) uygulandı. MBDT ardından örnekler stereomikroskop altında incelenerek kırılma tipleri değerlendirilmiştir. Tüm gruplar arasında makaslama bağlanma dayanıklılık testi ortalama değerlerinde fark olup olmadığı Tek Yönlü ANOVA ile belirlenmiştir. Genel veri karşılaştırması amacıyla, aşağıdaki bağımlı değişkenlerle Üç Yönlü ANOVA analizi yapılmıştır: zaman (florürün termal yaşlandırması ve sonrası), florür tedavileri (GDF/KI, FV) ve dentinin durumu (demineralize ve sağlam). Gruplar arasında farklılık olması durumunda Post Hoc karşılaştırma testleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak alınmıştır. Florürlü ürünlerin kullanımı kontrol gruplarına göre bağlanma dayanıklılığında anlamlı bir fark oluşturmamıştır (p>0,05). İki ürün arasında bağlanma dayanıklılığına etkisi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effects of two different materials with high fluoride concentration used in the treatment of dentin caries and dentin hypersensitivity on the bond strength of the composite to sound and demineralized dentin immediately after fluoride treatments and fluoride aging. Sixty caries-free human molars were included in this study. Ten of the teeth were randomly allocated for scanning electron microscopy imaging. Fifty teeth were divided into bucco-lingual/palatal halves, placed in acrylic blocks, and 100 dentin samples were created by removing the buccal/lingual/palatinal enamel. Half of the dentin specimens were demineralized by soaking into demineralization solution. The samples were then randomly divided into 10 groups, with the number of specimen in each group (n=10). Topical fluoridated agents silver diamine fluoride/potassium iodide (SDF/KI); Riva Star, SDI, Australia) and fluoride varnish (FV; Fluor Protector, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) were applied to the dentin surfaces in the experimental groups, and composite resin (Gradia Direct Posterior, GC, Japan) was bonded to all samples with a universal adhesive (Solare Universal Bond, GC, Japan) immediately after the application of the fluoridated products and the aging process of fluoridated surfaces by thermal cycle. Shear bond strength test (SBST) was used to measure the bond strength. After SBST, the samples were examined under a stereomicroscope and the failure types were evaluated. Whether the mean of shear bond strength test values differed between all groups was evaluated with One-Way ANOVA. With the aim of general data comparison, a three-way ANOVA analysis was performed with dependent variables as follows: time (immediate and after aging of fluoride), fluoride treatments (SDF/KI, FV) and dentine condition (demineralized and sound). In case of difference between the groups, Post Hoc comparison tests were used. Statistical significance level was taken as p= 0.05. The use of fluoride products did not make a significant difference in bond strength compared to the control groups (p>0.05). There was no statistically significant difference between the two products in terms of the effect on bond strength (p>0.05).