Böbrek hücre hattında parasetamol ile reseptör tip protein tirozin fosfataz o (PTPRO) gen ekspresyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between paracetamol and receptor-type protein tyrosin phosphatase o (PTPRO) gene expression in the renal cell line
- Tez No: 725984
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Parasetamol (asetaminofen) yaygın kullanılan analjezik ve antipiretik olarak etki eden bir ilaçtır. Aşırı doz alımında karaciğer yetmezliği ve böbrek kanseri gibi birçok patolojiye neden olmasına rağmen parasetamolün kontrolsüz kullanımı hala devam etmektedir. Ancak, parasetamolün hepatik hasar oluşturduğuna dair çok sayıda çalışma olmasına karşın oluşturduğu böbrek hasarına ilişkin pek fazla çalışma bulunmamaktadır. Protein tirozin fosfataz reseptör tip O (PTPRO) proteini, tirozin fosfataz aktivitesine sahiptir ve podosit proteinlerinin tirozin fosforilasyonunu düzenleyerek podosit yapısı ve fonksiyonunda böbrek glomerüler basınç/filtrasyon hızı ilişkisinin düzenlenmesinde rol oynar. Ayrıca, PTPRO geni tümör süpressör gen olmaya aday bir gen olup pek çok kanser türünde de ekspresyonunun azaldığı bilinmektedir. Bu çalışmada, normal human embriyonik böbrek (HEK293) hücre hatları kullanılarak farklı dozlardaki parasetamolün PTPRO gen ifadesi ile etkileşimi ve bu hücrelerin proliferasyonu, sağ kalımı, apoptozu ve koloni oluşumu ile ilişkileri araştırıldı. HEK 293 hücrelerine 5 mM, 10 mM, 15mM, 20 mM ve 30 mM dozlarda 24 ve 26 saat süre ile parasetamol uygulanarak, bu hücrelerin proliferasyonları, ve sağ kalımı, apopitoz oranları, hücre döngüsü, koloni oluşumu, ve PTPR-O gen anlatımı analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Paracetamol (acetaminophen) is a widely used analgesic and antipyretic drug. Although it causes many pathologies such as liver failure and kidney cancer in overdose, the uncontrolled use of paracetamol still continues. However, although there are many studies showing that paracetamol causes hepatic damage, there are not many studies on kidney damage caused by paracetamol. Protein tyrosine phosphatase receptor type O (PTPRO) protein has tyrosine phosphatase activity and plays a role in the regulation of kidney glomerular pressure/filtration rate relationship in podocyte structure and function by regulating tyrosine phosphorylation of podocyte proteins. In addition, the PTPRO gene is a candidate to be a tumour suppressor gene and its expression is known to decrease in many cancer types. In this study, using normal human embryonic kidney (HEK293) cell lines, the interaction of different doses of paracetamol with PTPRO gene expression and their relationship with proliferation, survival, apoptosis and colony formation of these cells were investigated. Proliferation and survival, apoptosis rates, cell cycle, colony formation, and PTPR-O gene expression of these cells were analysed by administering paracetamol at 5 mM, 10 mM, 15 mM, 20 mM, and 30 mM doses for 24 and 26 hours to HEK 293 cells.