Sanayi işletmelerinde üretim kayıplarının (fire, artık, kusurlu mamul ve bozuk mamul) verimlilik açısından kontrolü ve bir uygulama: Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş.'de uygulama
- Tez No: 72600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Günümüzde tüm ülkeler verimliliklerini artırmak ve ülke ekonomilerini en üst seviyeye çıkarmak için büyük bir çaba sarf etmektedirler. Sanayi işletmelerinde karşilaşilan en önemli problemlerden birisi de fire. artık, kusurlu mamul ve bozuk mamul şeklinde ortaya çikan üretim kalıplarıdır. Sanaji işletmeleri açisindan, üretim işlemi sirasinda veya sonunda ortaya çikan üretim kayiplari tüm ülke ekonomilerini ve işletme verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Üretim kaybı sonucu verimlilik düşmekte ve maliyetler olumsuz yönde etkilenmektedir. Ancak işletme yönetiminin alacağı bazı tedbirler sonucu, üretim kayıplarının neden olduğu özellikle normal (beklenen) üretim kayıpları dışmda ortaya çıkan anormal (beklenmeyen) üretim kayıplarını ortadan kaldırmak veya en alt seviyeye indirmek suretiyle verimliliğin arttırılması ve mamul maliyetlerinin gereken düzeyde olması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today all comntries are spending great effort in order to increase their productivity and to bring their economies to the highest level. One of the majar problems jaced in industrial organizations production loss that appears ar westage, remaining over, in complete product and ruined product. From the viewpoint of industrial organizations, the production losses that appear dvring or at the and of the production process affect the national economy and productivity of the organization in a negative way. The production losses that affect the costs negatively and deciarese productivity. However it is possible to increase productivity and to get the material costs to the desined level by means of decreasing abnormal (controllable) production costs, which are different from normol (uncontrollable) production losses, or bringing such losses to me minimum level. The mqanagement can achieve this by taking some measures.